Evlilik hazırlıkları nasıl yapılır?

Evleneceğiniz tarihe kesin olarak karar verdikten sonra yapmanız gereken ilk şey isteklerinizi belirleyip, nikah gününe kadar önünüzdeki zamanı planlı bir şekilde kullanmak.
dugun-hazirliklari
İlk olarak yapılması gerekenlerin tam bir listesi hazırlanmalıdır. Bu listeye göre bir iş bölümü yapılmalıdır.Her şeye tek başınıza yetişmek imkansız olduğundan dolayı yakın arkadaşlarınızdan ve ailenizden yardım istemeniz gerekmektedir.

Sonradan herhangi bir sorun çıkmaması için, yapılmasını isteyip istemediklerinizi ailenizle konuşup kesin karara bağlayıp sonra onları organize etmelisiniz. Aileniz ve eşinizle birlikte bir bütçe hazırlayıp, neyi ne zaman alabileceğinizi kararlaştırın.

Elinizdekilerin bir listesini yaptıktan sonra eksiklikleri tespit edin. Eksiklikleri tespit ederken onları önem sırasına göre sıralayınız. Önceliklerinize göre alışverişinize başlayınız.
Ayrıca evdeki dolapları karıştırmak da çoğu zaman büyük yarar sağlamaktadır. Birçok eski ve kullanılmayan eşyayı tamir ettirmek suretiyle yeniden kullanabilmeniz mümkün olabilir. Örneğin eski bir bavul veya sandıktan hoş bir sehpa yapabilirsiniz.

Alışverişe başlarken pahalı şeylerden ilk etapta uzak durmak yararlı olacaktır. İlk önce çok pahalı şeyleri alırsanız paranız daha işin başında tükenebilir, onun yerine daha ucuz ama gerekli olan şeylere öncelik tanımak gerekir.

Evliliğin olmazsa olmazlarından biri olarak görülen nikah şekerleri, nikahtan sonra davetlilere dağıtılmak amacı ile hazırlanmaktadır. Şimdilerde nikah şekerler çok çeşitli şekillerde olabilmektedir. Klasik badem şekerlerinin yanı sıra kitap aralıkları, kuru çiçek ya da lavanta torbaları, midye kabukları, minik kutuların yanı sıra büyük tepsilerde çikolata da dağıtılabilmektedir.

Evlilik için en zor seçimlerden biri davetiye seçmektir. Genelde çiftler arasında tartışmaya konu olmaktadır. Davetiye seçiminin kesinlikle son anlara bırakılmaması gerekir. Bazen davetiyeyi seçmek bastırmaktan çok daha uzun zaman alabilir. Davetiyelerin basım süresi, sayısına bağlı olarak ve basım evinin yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. En doğru olan nikah gününüz belli olur olmaz davetiyelerinizi bastırmak ve en az birkaç hafta önce yerine ulaştırmaktır.

Düğününe çağrılacak olan fotoğrafçı, sizin yakın arkadaşlarınızı tanımayacağı gibi fotoğraflarda istediğiniz herkesi görüntüleyememesi söz konusudur. Bundan dolayı hem arkadaşlarınızı, dostlarınızı, hem de ailenizle büyüklerinizi tanıyan bir yakınınız düğün boyunca fotoğrafçıya yardımcı olursa istediğiniz resimlere çok daha kolay ulaşabilirsiniz.

Gelinlik bayanlar için düğünün en önemli öğesidir. Gelinliğe gösterdikleri özene hiçbir şeye göstermezler. Bundan dolayı gelinliğin seçimini düğün tarihinden birkaç ay evvel yapmakta fayda vardır. Terzi ile görüşüp, gelinliği nikah tarihinden bir iki gün önce vermesini isteyebilirsiniz.

Ayakkabılarınızı düğünden birkaç gün önce giyip alışmaya çalışın. Yüksek topuklu ve dar ayakkabılar düğününüzü acılar içinde geçirmenize sebep olabilmektedir.

•Özellikle gelinlerin saç modelleri ve makyajları ile ilgili kararlarını son güne bırakmamaları gerekir. Aksi takdirde hüsrana uğrayabilir, düğün boyunca kendilerini mutsuz hissedebilirler. Kuaförünüzden size birkaç örnek yapmasını isteyiniz. Son dakikada saçı beğenmezseniz değiştirecek vaktiniz kalmayabilir. Ayrıca ağır bir makyajdan da kesinlikle kaçınınız.
Gelin buketiniz için çiçekçi ile mutlaka en az bir hafta önceden görüşünüz. İstediğiniz çiçekler anında bulunmayabilir.

Bahşişler düğün günü başınıza dert açabilir. Bundan dolayı küçük zarflara biraz bozuk para koyup, bir arkadaşınızın bununla yakından ilgilenmesini sağlayınız. Eğer otel gibi bir mekanda düğün yapacaksanız, yöneticilerden biriyle görüşüp, o gece hizmet verecek personel için toplu bir şekilde bahşiş bırakabilirsiniz.
Düğün günü yanınıza yedek bir çorap almayı unutmayınız. Kaçmış bir çorap, kıyafetinizin bütün güzelliğini yok edebilir. O gece kullandığınız makyaj malzemelerini yanınızda bulundurmanız olmaz olmaz koşuldur. İlerleyen saatlerde yeniden makyajınızı tazelemeniz gerekebilir.

Bir Cevap Yazın