Evliliğin ilk yıllarındaki sorunlar nasıl çözülür?

evlenmeÇiftler evliliklerin ilk yılında her ne kadar romantizmin ve tutkunun en yüksek seviyesinde olsa da, aslında bu dönem gerçekliğin ve farkındalığın da başladığı bir dönemdir. Çiftler beraber olduklarında eğlenceli ve romantik zaman geçirmenin dışında, evliliğin gerçekleriyle yüzleşmeye başlar. Yeni evli çiftlerin, evlenmeden önceki dönemlerde onlara önemsiz gelen veya varlığından bile haberdar olmadıkları farklılıkları, evlendikten sonra büyük sorunlar haline gelebilir. Bu sorunlar zamanında çözülmedikleri takdirde, git gide büyüyüp, evliliklerin sonlanmasına sebep olabilir. İşte size, yeni evli çiftlerin, ilk yıllarında en fazla yaşadıkları sorunlar ve bu sorunların çözümleri;

Rolleri belirlemek

Evlenmeden önce çiftler genellikle eşinin evlilik hayatları süresince evi geçindirmek, faturaları ödeme, temizlik yapma, yemek yapma gibi bazı görevleri yapacağını düşünür ve bu konuda iki taraf da çoğu zaman fazla idealist davrandıklarından, evlendikten sonra bu rollerin aralarında nasıl paylaşılacağı hakkında tartışmaya bile gerek görmezler. Burada tarafların birbirlerinin beklentilerini karşılamaması ve bu rolleri reddetmeleri, evliliklerin sorunlar yaşamasına yol açabilir. Bunun çözümü için; yeni evlenen veya yakın zamanda evlenmeyi düşünen çiftler, mutlaka evliliklerinde ana roller ve sorumluluklar konusunda tartışmalı ve orta nokta bulmalıdır. Bu noktada taraflar, eşlerine daha fazla görev vermeyi düşünmektense, onlara nasıl yardım edebileceklerini planlamalıdır.

Mali konular

Evliliklerde maddiyat ve para oldukça hassas konulardır. Yeni evli çiftlerin mutlaka mali konularda tutumlu davranması ve iyi bir ekonomik plan oluşturması gerekir. Bu konuda çok masraf yaparak evlenmiş çiftler, aile kurduklarının ve artık sorumlulukları eşleriyle paylaştıklarının farkına varamayıp, dikkatsiz ve sorumsuz harcamalar yapmaya devam ederlerse, maddi konuda sıkıntı çekmeye başlarlar. Yeni evlenen çiftler genellikle para konusunda farklı bakış açılarına sahip olurlar. Bu yüzden çekilen sıkıntılar ve gereksiz harcamalarda birbirlerini suçlayabilirler. Sonuçta maddi sıkıntılar evliliklere büyük zarar verebilir. Bunun çözümü ise; yeni evli çiftlerin, maddi sıkıntı çekmemeleri için önce kendi değerlerini ve kendi önceliklerini tanımlamaları, tatil, eğlence, yatırım ya da buna benzer konularda para harcamaya hemfikir oldukları bir ortak nokta bulmaları gerekir. Masaya oturup, iki tarafında onaylayacağı bütçeyi ve ekonomik planı oluşturarak, çekilecek sıkıntıları en aza indirmeleri gerekir.

Eski alışkanlıklar

Evlilik sınırlarınızı yeniden belirlemek, başka birinin sorumluluğunu da üstlenmek ve hayat arkadaşı olmak demektir. Bu konu yeni evli çiftlerin en fazla zorlandığı noktalardan biridir. Eşlerin eski alışkanlıklarını ve hayatlarını bırakmaları gerekir. Fakat bir aile olarak yaşamak biraz zaman alabilir. Bu süreçte çiftlerin sorunlar yaşamaları çok normaldir. Bunun çözümü ise;  yeni evli çiftlerin bekledikleri ve alıştıkları aile ortamını açıkça belirtmeleri gerekir. Bu aşamada taraflar birbirlerine saygı duymalı, artık iki kişilik bir aile olduklarını kabullenmeleri ve ebeveynleri ile belli sınırları olmalıdır. Her eş kendi ailesi ile sınırları belirlemeli ve bu sınırlara uyma konusunda kendi sorumlu olmalıdır.

Eğlence zamanı

Evlenmeden önceki döneminde, bütün gün futbol izlemek, alışverişe çıkmak çiftleri rahatsız etmiyorken, evlendikten sonra beraber zaman geçirmek bir sorun olabilir ve anlaşmazlıklara neden olabilir. Eşiniz Pazar günü futbol maçı izlemek ister ve siz güzel bir yemeğe gitmek isterseniz, inanın bir yerden sonra büyük sorunlar olmaya başlayacaktır. Bunun çözümü ise; sağlam bir evlilik kurmak için, tarafların, birbirlerinin bireysel ihtiyaçlarına saygı göstermeleri gerekir. Çiftlerin birbirlerinin sevdikleri şeyleri takdir etmesi ve bunun eşlerinin bir parçası olduklarını kabul etmesi gerekir. Eğer bir taraf sevdiği bir aktiviteyi gerçekleştirmek isterse, aktiviteden çok beraber geçirecekleri zamana odaklanmaları sorunları çözecektir. Sonuçta her iki tarafın da kendi eğlenceli zamanını geçirmeye hakkı var ve bu noktada bir denge sağlamak gerekir. Evlenecek doğru insanı bulmanın yanında, bir evliliği yürütmenin de çok zor olduğunu kabullenmek, sorunların çözümüne yardımcı olacaktır.

Bir Cevap Yazın