Evde bitki yetiştirmenin zararı var mıdır?

bitkiGünümüz yaşam ortamları ve yaşam stilleri insanları yeşilden uzaklaştırma yönünde gelişim gösterdiğinden, yeşile duyulan hasret evlerde bitkiler yetiştirme ile bir nebze azaltılmaya çalışılmaktadır. Bu tercih bazen abartılmakta, balkonlarında birer küçük bahçe yaratan, balkonunda organik tarım yapan, hatta bu alanda sanal ortamları kullanarak iletişim haline geçen insanların sayısı hızla artmaktadır.

Bitkiler fotosentez yapan canlılardır. Fotosentez ile bitkiler havadaki karbondioksiti alırlar, ortama oksijen salarlar. Bu nedenledir ki, doğada yeşilin miktarının azaltılmaması hayati önem arz eder. Yeşil ortamlar, ormanlar bol oksijenli ortamlardır.

Bitkilerin bir başka eylemi ise tıpki insanlar gibi nefes alıp vermeleridir. Nefes alıp verme eylemi de yine insanlarda olduğu üzere, ortamdan oksijenin alınıp karbondioksitin salınması şeklinde gerçekleşir.  Gündüz gün ışığı ile fotosentez yapan, nefes alıp veren bitkiler, gece gün ışığı olmadığından sadece nefes alıp verirler.

Bu nedenle; bitkilerle gece, yani uyuduğumuz saatlerde, aynı ortamda bulunmak, evde bitki yetiştirmek zararlıdır söylemleri oluşmaktadır. Ortamın aşırı küçük, bitkilerin gereğinden büyük ya da fazla olması söz konusu değilse, evdeki bitkiler sağlık açısından zararlı etkiler oluşturmayacaklardır. Balkonlardaki bitkilerin olumsuz etkileri ise asla mümkün değildir. Tam aksine bitkilerle ve toprakla geçirilen zaman insan bedeni ve psikolojisi üzerinde son derece olumlu etkilere sahiptir. Beden üzerindeki negatif elektriği boşaltmanın en güzel yoludur toprak ve yeşille temas halinde olmak.

Evlerimizde belirli ölçülerde bitkiler yetiştirmenin tüm bu sebeplerden ötürü zararlı olduğunu iddia etmek mümkün değildir. Ancak, birçok konuda olduğu üzere bu konuda da aşırıya kaçmamak önemlidir. Bir başka önemli husus da bu bitkilerin bakımlarının özenli bir şekilde gerçekleştirilmesi, ihmal edilmemesidir. Zira, zaman zaman bitkilerin yapraklarında ya da toprak üzerinde oluşması mümkün bazı haşaratın istemediğimiz sonuçlara sebebiyet vermesi söz konusu olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın