Evde biber salçası yapalım mı?

biber salçasıEvde biber salçası yapmayı daha önceden denemediyseniz, tarifimizi uygulayarak sağlıklı, içinde katkı maddesi olmayan bir biber salçası yapabilirsiniz. Günümüzde herkesin doğal ürünlere yönelmesi oldukça yaygınlaştı. Bu sadece daha sağlıklı bir yaşam için tercih edilmekte. Salça evde her tür yemeğin içinde kullanıldığı gibi, sadece olarak ekmeğe sürülerek bile tüketiliyor. Yaz mevsimi geldiğinde gözünüzle görerek satın aldığınız kırmızı salçalık biberlerle nefis bir salça yapabilirsiniz. Tüm kış kendi yaptığınız salçayı tüketebilirsiniz. Vereceğimiz ölçüleri aynı oranda arttırarak daha fazla miktarda biber salçası da hazırlayabilirsiniz. Tarifimizde konserve şeklinde salçamızı hazırlayacağız. Bu yöntemle biber salçası fazla tuzlu olmaz. Tuzlu salçayı seviyorsanız, güneşte yapılanı tercih etmelisiniz. Ellerinizle seçtiğiniz kırmızı biberlerle birlikte salçamızı hazırlamaya başlayalım.

Biber salçası için gerekli olan malzemeler

  • 3 kg kırmızı salçalık biber
  • 300 gram arzu edilirse acı kırmızı biber
  • Yeteri kadar tuz

Biber salçası yapımı

Önce kırmızı biberlerin saplarını ve tohumlarını güzelce ayıklayın. Bunları daha sonra iri doğrayarak, düdüklü tencerenin içine alın. Eğer acı kırmızı biberde içine koyacaksanız, bu biberleri de aynı şekilde ayıklayarak düdüklü tencereye koyun. Biberlerin üzerine 1 çay bardağı sıcak su ilave ederek, düdüklü tencerenin kapağını kapatın. Ocakta biberleri 15 dakika kadar pişirin.

Daha sonra tencerenin içindeki suyu süzün. Bu şekilde yaparsanız biber salçanız daha kıvamlı olacaktır. Ancak süzdüğünüz su saf biber suyu olduğundan, bunu sakın atmayın. Biber suyunu çorbalarınızda, yemeklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunu kavanoza koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Henüz daha kırmızı biberler sıcakken bunları el blenderi yardımıyla püre haline getirin. Blenderiniz yoksa kırmızı biberleri süzgeçten geçirebilirsiniz. Ancak blender kullandığınızda biberlerin kabuklarını ayırmanıza gerek kalmaz.

Şimdi yeniden düdüklü tencereyi ocağın üzerine alın. İçine 1 yemek kaşığı tuz koyun. Bunu kaynama derecesine gelinceye kadar karıştırmaya devam edin. Bu esnada ocağın başından ayrılmayın. Çünkü biberler tam salça kıvamına geldiğinden kaynama sırasında etrafa sıçrayarak her tarafı kirletebilir. Salça tekrar kaynamaya başladığından, bunu kavanozlara koyabilirsiniz. Kavanozların ağzını sıkıca kapatın. Bunları ters çevirerek, en az 6 saat süreyle bekletin. Daha sonra biber salçası kavanozlarını serin bir yere kaldırın. Ancak biber salçasını konserve şeklinde kaynatarak yaptığımız için, kavanoz kapaklarının yeni olmasına özen göstermelisiniz. Bu şekilde biber salçası yaparken tuzu 1 yemek kaşığı kullandık. Konserve gibi kaynatarak olduğundan, kış süresince dayanacaktır.

Salçayı güneşte yapmak istediğinizde, yine ayıklanmış biberleri robotta geçirerek, içine dilinizi yakacak miktarda tuz ilave etmelisiniz. Bunları geniş kapların içine alarak, güneşte arada karıştırarak suyunu çektirmelisiniz. Aslında bu şekilde biber salçası yaptığınızda daha uzun süre dayanıklı olan salçanız oluyor. Bu yüzden kaynatarak konserve gibi yapacağınız biber salçasını fazla miktarda yapmamanızı tavsiye ederiz. Biber salçanız bu şekilde hafif acılı oldu. Özellikle sabah kahvaltılarında severek tüketebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın