Ev yapımı tahıllı ekmek nasıl yapılır?

tahıllı ekmekEvde kendi ekmeğinizi yapmayı, daha sağlıklı bir ekmek tüketmeyi isterseniz tarifimizi deneyebilirsiniz. Üstelik yoğurmadan yani bekleterek yapacağınız bir ekmek tarifidir bu. Un çeşitleriyle hazırlayacağımız bu ekmek tarifi sizde de alışkanlık yapabilir. Ekmeğin dış kabuğu çıtır ve kalın olacak, ancak içi tam istediğiniz gibi esnek bir yapıda olacak. Biraz bekleme süresi olacak, fakat bu tarifi denemenizi tavsiye ederiz. Dilerseniz bu lezzetli ekmeği birlikte hazırlamaya başlayalım.

Tahıllı ekmek tarifi için gerekli malzemeler

  • 1 su bardağı ekmeklik beyaz un
  • 1 su bardağı kepekli un
  • 1 su bardağı çavdar unu
  • 1 su bardağı ve yarım çay bardağı oda sıcaklığında içme suyu
  • 1 çay kaşığı instant kuru maya
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay bardağı mısır unu ya da kepek ya da beyaz un (üzerine serpmek için kullanılacak)
  • Temiz bir mutfak bezi
  • Fırına giren kapaklı bir pişirme kabı

Tahıllı ekmek tarifi yapımı

Çukur bir yoğurma kabının içine un çeşitlerini, instant mayayı ve tuzu koyarak iyice karıştırın. Bunun içine suyu ilave ederek, tahta bir kaşıkla bunları karıştırın. Malzeme cıvık bir hamur şeklinde olacak. Daha sonra kabın üstüne streç film kaplayın. Bunu 12-18 saat kadar mutfak ısısında kenarda dinlendirin. Genellikle 12 saat bekleme süresi yeterli gelir.

Bekleme süresinin sonunda hamurun üzeri kabaracak, üzerinde gözenekler oluşacaktır. Bu kıvama geldiyse hamur hazır demektir. Eğer böyle değilse, 1-2 saat kadar daha bekletin. Bu kabarmayı ve gözenekleri mutlaka görmelisiniz.

Şimdi bir masaya ya da mutfak tezgâhının üzerine temiz mutfak havlusunu açın. Bunun üzerine bol miktarda un serpiştirin. Elinizi de bol miktarda una bulayın. Kabın içindeki hamuru elinizle alın ve havlunun unladığınız yerine hamuru koyun. Burada hamuru 2 defa katlayın. Üstüne bol miktarda un serpiştirdikten sonra, üzerine havlunun diğer yarısını örtün. Bunu 2 saat kadar bekletin.

Hamur beklerken sürenin dolmasına yakın fırınınızı 240 dereceye ayarlayarak ısıtmaya başlayın. Hamuru pişirme kabının içine havluyla birlikte alın. Kapağını da kapatın ve fırına koyun. Böyle yarım saat kadar fırında bekletin. Daha sonra kabı fırının içinden alın. Havluyu kaydırarak çıkarın ve hamur kabın içinde kalsın. Hamur kabın içine iyice otursun. Yine kapağını kapatarak, yarım saat kadar fırında pişirmeye devam edin. En son kapağı açarak, 15 dakika ekmeğin üzeri kızarıncaya kadar pişirin ve fırından çıkarın. Tahıllı ekmek soğuduktan sonra dilimleyerek servis edebilirsiniz. Bu ekmeği organik ekmekler gibi, köylerde yapılan mis kokulu ekmekler gibi severek tüketeceksiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın