Ev tipi su arıtma sistemleri nasıl çalışır?

Ev tipi olan arıtıcıların sistemi beş aşamadan oluşmaktadır. Bunlar:

Mikro Filtre: Sudaki gözle görülebilir nitelikteki tortular bu aşamada temizlenir. 5 mikron düzeyindeki herşeyi filtre eder. Çamur, pas, asbest gibi tortular bu filtreye takılarak filtre edilir. Su bu sayede berrak hale gelir.

Ön Poli Blok Filtre: İkinci aşamada özellikle klor temizlenerek suda ki klor kokusu ve tadı oluşumu engellenir. Bunun yanı sıra kötü koku ve tad verebilecek diğer kimyasallarda bu aşamada temizlenir.

Ön Poli Granül Filtre: Su, suya kötü koku ve tad bırakan klor ve diğer kimyasal maddeleri arıtan filtreden tekrar geçirilir. Bunun amacı bir sonraki aşamada kullanılan filtrenin hasar görmemesi amaçlı kullanılmaktadır.

Hiper Filtre (Membran Filtre): Bu filtre suda molekül düzeyinde bir arınma sağlamaktadır. Gözenekleri milimetrenin milyonda birinden çok daha küçük membran filtresinden geçen suda bulunabilecek zararlı karışımlar ve mikroplar temizlenmiş olur. Bu sayede sudaki çözünmüş madde oranı %90’a düşürülerek, suyun özü denilen arınmış su elde edilir.

Son Poli Filtre: Suyun son aşaması olan son poli filtre ile suda iyileştirme yapılmaktadır. Suyun tadı ve kokusu içilebilir düzeye getirilerek içme suyu elde edilir.

Bu sistem hakkında önemli bir not belirtmekte fayda var ki: bu sistemdeki filtrelerin kullanımlarının süreli olmasından dolayı zaman zaman değiştirilmeleri gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın