Etli mantar dolması nasıl yapılır?

mantarEtli mantar dolması tarifini özellikle farklı lezzetteki yemekleri denemeyi seven kişilere mutlaka tavsiye ediyoruz. Özellikle zayıflama isteyen, kilo kontrolü yapmak isteyen ve bunun için diyet uygulayan kişilerin mantarlı yemeklere sıkça yer vermelerini tavsiye ederiz. Bu tarifi hazırlarken mantarların şapkalarının iri olanlardan seçmeniz gerekir. Çünkü içerisine harcı gireceğinden, mantarları dolma yapacağınızdan küçük olanları yapamazsınız. Şimdi hep birlikte bu lezzetli mantar dolması tarifini hazırlamaya başlayabiliriz.

Etli mantar dolması için gerekli olan malzemeler

 • 1 kg iri şapkalı mantar
 • 1 adet orta boy kuru soğan
 • 1 adet yeşil biber
 • 250 gram orta yağlı kemiksiz kuzu eti
 • 1 adet orta boy domates ya da bir yemek kaşığı domates sosu
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • Yarım çay bardağı sıvı yağ
 • Yeteri kadar tuz
 • Damak tadınıza uygun olan çeşitli baharatlar
 • 200 gram kaşar peyniri
 • Dolmanın sosu için; 1 tatlı kaşığı domates salçası ve kaynamış sıcak su

Etli mantar dolması yapımı

Önce mantarların saplarını kökünden koparın. Mantarların şapkalarını geniş bir kabın içine koyduğunuz limonlu suyun içinde bekletmeye alın. Bunu yapmanızın nedeni mantarların kararmasına engel olmak içindir. Bu arada başka bir yerde dolmanın iç harcını hazırlamaya başlayın. İlk olarak kuru soğanı ince yemeklik şekilde kıyın. Bunu içerisine sıvı yağ koyduğunuz bir tavanın içinde sotelemeye başlayın. Yeşil biberi de aynı soğan gibi ince doğrayarak tavanın içine ilave edin. Malzemeyi kavurmaya devam ederken, içerisine çok ince kestiğiniz kuzu etlerini ilave edin. Mümkünse kuzu etini iri kıyma şeklinde hazırlayın. Hani satır kıyması denilen doğu bölgelerinde yapıldığı gibi diyelim. Et suyunu çekinceye kadar tavada pişirmeye devam edin. İçerisine tuzu ve arzu ettiğiniz baharatları da bu sırada ilave edin. Dolma harcının içine özellikle karabiber ve kırmızı toz biber gibi seçeneklerini beğeniyorsanız harcının içine koyun. Bu baharatlar etli mantar dolmasına çok yakışıyor.

Şimdi mantar dolmasının harcı hazırlandığına göre, mantarların içini bu harçla doldurmaya başlayın. Mantarların içerisine aldığı kadar iç harcı ilave edin ve bunları fırın tepsisinin içine dizin. Daha sonra mantar dolmasının sosunu hazırlayın. Kaynatmış olduğunuz sıcak suyun içerisine domates salçasını koyarak iyice karıştırın. Bunun içine biraz tuz ve karabiber ilave edin. Bu sosu mantar dolmalarının olduğu fırın tepsisine dökün. Burada dikkat etmeniz gereken, suyu biraz az koymanızdır. Çünkü mantarlar fırında pişerken zaten kendi sularını salacaktır. Tepsiye yarım su bardağını az geçecek şekilde su ilave etmeniz yeterli gelir. Bu arada sizde fırınınızı 200 dereceye ayarlayıp ısıtmaya başlayın. Tepsiyi içine koyduktan yaklaşık 25 dakika içinde etli mantar dolması rahatlıkla pişer. Fırından çıkarmadan önce her mantar dolmasının üzerine bir dilim kaşar peyniri koyun. Bundan sonra sadece kaşar peynirleri eriyinceye kadar fırında tutun ve mantar dolmasını dışarı alın. Daha sonra tepsiden servis tabaklarına aldığınız etli mantar dolmasını sevdiklerinize yanında pilavla birlikte ikram edebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın