Erkeklerde ergenlik belirtileri nelerdir?

Erkekler nelerden hoşlanırErkeklerin ergenliğe adım atma dönemi genellikle 10-15 yaşlarında başlar. Ergenlikte erkeklerde de fiziksel ve duygusal değişimler bariz şekilde etkisini göstermeye devam eder. Bu süreci başlamasına neden olan beyinde yer alan hipotalamustur. Erkeklerin vücudunda belirli bir olgunlaşma gerçekleştiği zaman beyinden burada bulunan hipotalamusa sinirsel iletiler ulaştırılır. Hipotalamus bu iletilerle birlikte hipofiz denen salgı bezini uyarıcı bir hormon salgılamaya başlar. Hipotalamus hayat boyunca vücutta meydana gelen hormon üretimini yönetir. Bu hem kızlarda, hem de erkeklerde farklı hormonların üretilmesi ve farklı miktarlarda üretilmesiyle olur. Ergenlikle beraber olan bu değişimler nedeniyle, vücut aynı zamanda üreme yeteneğini kazanmış oluyor. Ergenlikle yaşanan bu değişimler son derece doğal olduğu için, bunlar ergenlere en iyi şekilde anlatılarak onların hazırlıklı olmasına yardımcı olunmalıdır.

Erkeklerde ergenlikte vücut gelişimi ve değişimler nelerdir?

Erkekler açısından en belirgin ergenlik belirtileri arasında testislerdeki büyüme gelir. Testislerdeki bu değişim erkeklerde 11,5-12 yaşlarında başlar ve bir yıl içerisinde cinsel bölgenin kıllanmasıyla ve peniste olan büyümeyle fark edilir hale gelmektedir.

Erkekler ergenlikte 13-13,5 yaşına geldiği zaman sesi kalınlaşır, gırtlakta olan ve halk arasında adem elması denilen kıkırdak dokuda çıkıntı meydana gelir. Bu yaşlarda olan erkeklerde yine dudakların üzerinde, yüzde ve vücudun diğer bölgelerinde kıllanma daha etkili olmaya başlar.

Erkeklerin bacakları ve kolları uzamaya, ayaklar ise büyümeye başlar. Yaşları 13-15 arasında olan erkeklerde boy uzamasının en fazla olduğu bir dönemdir. Cilt ve saçlarda yağlanma olur, buna bağlı olarak yüzde siyah noktalar ve sivilcelerin meydana geldiği izlenir. Bu yaşlarda erkeklerin kasları geliştiği için, kendilerini daha güçlü hissetme gibi duyguları oluşmaya başlar.

Erkeklerinde aynı kızlarda olduğu gibi ergenlik yaşı farklılık gösterir. Fakat erkeklerde ergenliğin gecikmesi kızlara oranla daha fazla görülmektedir. Bu yüzden kendi yaşıtlarında ergenlik belirtileri başlamış, fakat kendisinde henüz ergenlikle ilgili olan bu belirtilerin olmadığı erkeklere de bunun son derece doğal olduğu uygun bir dille anlatılması gerekir. Çünkü tüm insanların vücut yapısı farklıdır ve zamanı geldiğinde onun da vücudu olgunlaşmaya başlar. Bu iyi anlaşılırsa, ergenliği geciken erkekler bunu sorun haline getirmezler.

Erkeklerde ergenlik döneminde peniste sertleşme ve boşalma

Penisin içi süngerimsi bir yapıya sahiptir. Bu yapı aynı süngerin suyu çekebildiği gibi, penisin yapısı da damarlardan kanı çeker ve şişer. Bu yüzden sertleşme etkisi gösterir. Ergenlik döneminde olan erkeklerde beklenmedik zamanlarda, beklenmedik ortamlarda penis sertleşmesi olabilir. Erkeklerde bu dönemde sperm hücreleri de ergenlikle beraber artmaya ve çoğalmaya başlar. Sperm hücreleri yumurta döllenmesi ve bebeğin olması için oldukça önemlidir. Penis sertleşmesinin ardından, dışarıya çok fazla sperm atılabilir. Bu atılan hücreler meninin çok az bir bölümünü oluştursa da, boşalma sırasında beş yüz milyon kadar sperm hücresi olur. Bu hücrelerin bir tanesi yumurtaya ulaşır ve döllenmeyi sağlar. Genç yaşta olan erkeklerde boşalma daha çok olsa da, yaşı ilerleyen erkeklerde bu boşalma miktarında azalma olur. Bunlar tamamen hormonlarla ilgili olan gelişmelerdir.

Erkeklerde ergenlik döneminde görülen ıslak rüyalar

Ergenliğe girmiş olan erkeklere bazı sabahlarda yatağının meniyle ıslanmış şekilde olabileceği uygun bir dille anlatılmalıdır. Bu durumun cinsel ilişkide olduğu gibi, uyarı sonucunda meydana gelen ereksiyon sebebiyle gelen meni olduğunu uygun bir dille anlatmak gerekir. Bu şekilde gelen sıvı canlı sperm hücresi içerir ve erkeklerde cinsel üretkenliğin başlamış olduğunu gösteren bir belirtidir. Bu gelişmeler erkeklerin üreme organlarının gelişmiş olduğunu gösterir ve onların artık erişkin olma yolunda bir ilerleme gösterdiğini işaret eder. Bu gelişme erkekler 18-20 yaşlarına gelinceye kadar devam etmektedir.

Erkeklerde ergenlik döneminde ses değişimi

Ergenliğe giren erkeklerde ses değişmesi olmaya başlar. Gırtlağında yer alan kıkırdak doku öne çıkarak, sesinde kalınlaşma meydana gelir. Ses önce çatallaşmakta, ardından çatlamakla belirti gösterir. Vücutta olan diğer bölümler gibi, erkeklerin sesinde değişmeye başladığı belirgin şekilde görülmeye başlar. Erkeklerin ses tonu ses tellerinin uzunluğuna ve gırtlak yapısına bağlı olarak değişim gösterir. Ergenlikte büyüme devam ettiği sürece seste çatallaşma meydana gelmeye devam eder.

Erkeklerde ergenlik döneminde kıllanma

Ergenlik döneminde erkeklerin genital gölgesinde, koltuk altı, yüz, bacaklar ve kollarda kıllanma meydana gelmeye başlar. Sakalların oluşması ise, ergenliğin son dönemine doğru çıkmaya başlar. İlk başta tüy şeklinde çıkmış olan sakallar, zaman içinde ve tıraş edildikçe kıllar sertleşmeye başlar.

Bir Cevap Yazın