Etkili konuşmak için ne yapmalıyız?

Konuşmak en büyük ihtiyaç. Doğru ve güzel konuşmak ise, daha büyük bir gereksinimi ifade ediyor. Boş konuşmak ve yapıcı olamamak, insanların bizden uzaklaşmasını sağlar. O zaman etkili konuşmanın genel kriterlerini en azından bilmeye mecburuz.

  1. Yıkıcı olan konuşma tarzından uzak durmalıyız: Eğer konuşmalarımızla birilerinin değer verdiği yargıları ileri geri hitaplarla yıkıcı bir şekilde eleştiriyorsak, sanırım etkili bir konuşma yapmamış oluruz. İnsanları bizden uzaklaştıran her konuşma, birer yıkıcı etki sağlar. Bu nedenle fikirler ve düşünceler paylaşılırken, karşı tarafın fikirlerine saygısızlık içerisinde bu guzel_konusmak1yapılmamalı.
  2. İlginç ve değerli konuşmalar yapın: İnsanlar sizden yeni bir şey öğrenemeyecekse, dinleme zahmetini kimse göstermez. O zaman kendinizi ilginç bilgiler, yararlı bilgiler konusunda donanımlı kılın. Alanınız neyse, o alana öz bir şekilde vakıf olun. İnsanlara yol gösterici olabilecek düzeyde, işinize, alanınıza vakıf olun. Onların duygularına hitap edebilirseniz, başarılı olabilirsiniz.
  3. Eğer dürüstseniz, yapıcı olabilirsiniz: İnsanlara anlattıklarınız karakterinizle uyuşmuyorsa, kimse sizin anlattıklarınıza kale almaz. Sözünüzle özünüz bir olmadığı müddetçe, samimi konuşmalar gerçekleştiremezsiniz. Bu nedenle çalışkan olmayıp da, çalışkanlıktan bahseden birinin konuşmaları ne kadar etkiliyse, sizde o kadar etkili olursunuz. O zaman kişilikle uyumlu bir konuşma, etkili ve yerinde olur.
  4. Amaç ve gaye yoksa, etki de yoktur: Konuşmanızda bir amaç gözetmiyorsanız, etkili bir konuşma yapmanız mümkün değildir. Her konuşmanın bir amaca isnat ettiğini düşündüğünüzde size bu söylediğim garip gelebilir. Ama her konuşma gaye barındırsa da, konuşmacı kimse o gayenin farkında değil ve o gayenin temin edilmesine yarayacak bir konuşma yapmıyorsa, ortada gayesiz ve amaçsız bir konuşma ortaya çıkar.
  5. Kiminle konuşuyorsunuz: Bir önemli hususta budur. Kiminle ve nerede konuşuyorsunuz? Kitlenizin kim olduğunu bilmeniz, konuşmanızın şeklini ona göre ayarlamanız gerekir. Eğer sıradan insanlara hitap edecek bir yerde bulunuyorsanız, fazla derin bilimsel verilerle bir konuyu muhataba anlatmak, boşa kürek çekmek olur.

Bir Cevap Yazın