Et suyu nasıl yapılır?

et suyuDışarıdan alabileceğiniz et suları yerine kendi et suyunuzu kendiniz hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapabileceğiniz birkaç küçük ipucu hem lezzetli hem de pratik et suları için size yeterli olacaktır. Et suyu kullanılacak pek çok yerde insanlar marketlerden aldıkları paket suları kullanıyor. Uzun süre dayanabilse de bu paket mamüller çok da sağlıklı değil. Bunun yanı sıra içinde katkı ya da koruyucu madde içermesi nedeni ile yemeklerinizde farklı bir koku bırakabiliyor. Ev yapımı et suyu kullanarak hem daha lezzetli hem de taze yemekler hazırlamanız mümkün. Her seferinde et kaynatmak zorunda değilsiniz. Dondurucuda da saklanabildiği için her an elinizin altında bulundurabilirsiniz. Et suyunu nasıl hazırlarım diyorsanız işte yapılışı:

Bir parça kemikli et (ya da sadece ilikli kemik de kullanabilirsiniz). Bir tencereye koyduğunuz kemikli etin üzerine bir tane havuç, bir tane soğan, biraz da tuz ekleyip kaynatın. Çıkan et suyunu sonrasında soğumaya bırakın. Et suyunu soğuttuktan sonra küçük kalıpların içinde ya da buz kalıplarının içinde dondurarak kullanabilirsiniz. Ancak biraz daha fazla kullanmak isterseniz ki bu yemeklerinizde daha fazla lezzet demektir kalıplarınızı biraz daha büyük kullanabilirsiniz. Parçalar halinde sakladığınız et sularını ihtiyaç duydukça kullanabilirsiniz. Bu şekilde hem dışarıda satılan et sularını almanıza gerek kalmaz hem de yemeklerinizde, çorbalarınızda lezzet arttırmış olursunuz.

Sağlıklı beslenmek ve daha lezzetli bir yemek yapmak istediğinizde kendi evinizde hazırladığınız malzemeler daha kullanışlı olacaktır. Et suyunu dondurduktan sonra kullanmak isterseniz dışarı çıkıp biraz beklemeniz yeterli olacaktır. İçine biraz patates, havuç ekleyip pişirebilir farklı bir menü hazırlayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın