En çok konuşulan dil hangisidir?

İnsanlar genellikle en çok konuşulan dilin ne olduğunu merak ederler ve her insan en fazla konuşulan dili öğrenmenin daha faydalı olacağını düşünür. Ancak bu aşamada en çok konuşulan dil ile en yaygın dil arasındaki farkın bilinmesi gerekir. Çoğu insanın düşündüğünün aksine; dünyada en çok konuşulan dil İngilizce değildir. İngilizce dünya genelinde en yaygın konuşulan dildir ancak dünya üzerinde en fazla konuşulan dil “Çincedir”.

Yapılan araştırmalar sonucu, yaklaşık olarak dünya üzerinde 1.3 milyar insanın Çince konuştuğu ortaya çıkmıştır. Burada kastedilen Çince dili, Mandarin dil ailesine mensup olan tüm lehçeleri kapsamaktadır. Kuşkusuz Çince dünya genelinde yaygın açısından oldukça geri sıralarda yer alır çünkü Çin coğrafyası haricinde sadece belirli ülkelerin Çin mahallerinde konuşulur. Dünya üzerinde en fazla konuşulan 2. dil ise, aynı zamanda dünyada en yaygın konuşulan dil olan İngilicedir. Yaklaşık olarak 500 milyona yakın insanın İngilizce konuştuğu tahmin edilmektedir.

Bu aşamada bazı yayın kuruluşlarında ve bazı internet sitelerinde; Türkçenin dünya üzerinde en fazla konuşulan 6. dil olduğu ve dünya genelinde 220 milyona yakın insanın Türkçe konuştuğu iddia edilmektedir. Bu bilgi hiçbir bilimsel yanı olmayan ve tamamen yanlış bir bilgidir. Bu hesap toplam Türk dil ailesinin toplamıdır ve arasında birçok farklı ülkenin dili vardır. Türkçe dünya genelinde yaklaşık olarak 80 milyon konuşanı olan ve genel sıralamada 15. sırada yer almaktadır. Bu türlü bir hesapla, tüm Orta Doğu ülkelerinde konuşulan dillerinin Hami-Sami dil ailesi grubuna dahil olduğu düşünülürse; İbranice ile Arapça dilinin de birlikte sayılması gibi mantıksız bir sonuca ulaşılır.

Dünya genelinde en fazla konuşulan ilk 10 dil;

1. 1.3 Milyar Çince

2. 490 Milyon İngilizce

3. 320 Milyon İspanyolca

4. 285 Milyon Rusça

5. 265 Milyon Fransızca

6. 250 Milyon Hintçe

7. 220 Milyon Arapça

8. 180 Milyon Bengalce

9. 130 Milyon Japonca

10. 105 Milyon Almanca

Bu listede yer alan veriler yaklaşık olarak verilmiş değerlerdir ve her geçen gün değişmektedir.

4 thoughts on “En çok konuşulan dil hangisidir?

 • 02 Mayıs 2015 tarihinde, saat 20:26
  Permalink

  Türkçe için söylediğiniz düşünceleri Çince için neden söylemiyorsunuz. Kendiniz yazmışsınız “Burada kastedilen Çince dili, Mandarin dil ailesine mensup olan tüm lehçeleri kapsamaktadır” O zaman Çince için tüm lehçeleri ayırıp yazmanız gerekmez mi?

  Yanıtla
 • 07 Mayıs 2013 tarihinde, saat 12:18
  Permalink

  derdimi anlatacak kadar İngilizce konuşu yum bana yeter düşünerek konuşu yum vicdanımı din leyim bana yeter benim tılsımım çalışarak olacak babadan atadan para kalmadı çalışarak kazanacağım başka çaresi yok tılsımım çalışarak.

  Yanıtla
 • 07 Nisan 2013 tarihinde, saat 20:58
  Permalink

  hindistanın ana dili ingilizce ve türkçedir..yanı her iki dili kulandıkları için…hintçe dili az

  Yanıtla
 • 13 Mart 2013 tarihinde, saat 03:00
  Permalink

  Hindistan’ın nüfusunun 1 milyardan fazla olduğunu düşünürsek Hinçe’nin bu kadar konuşulması çok ilginç. Hintçenin tek lehçesini düşünerek ya da bir dilin tek lehçesini düşünerek bu sıralamayı yapıyorsak çince’nin de o kadar konuşulmaması gerek. Ayrıca Hindistan’da herkesin İngilizce konuştuğu söylenir. Bu rakamlar pek sallamasyon geldi bana 😀

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: