Eğitsel oyunların faydaları nelerdir?

Oyun çocukların her alanda gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Çocuğun oynayacağı oyunları, yakın çevreden uzak çevreye doğru sürer. Oynadığı oyunlarla çocuk cinsel kimliğini farkına varır, kimliği göre sorumluluk üstlenir ve toplumsal kuralları öğrenir. Düşünce ve duygularını kontrol altına almayı öğrenir.eğitsel çocuk oyunları

Oyun hiç kimsenin öğretemeyeceği konuları tecrübeleri ile öğrenmeye başlar. Oyun çocuklar için bir eğlenme aracıdır. Çocuklar oyun oynayarak iletişim kurmayı da öğrenmiş olur. Çocuk zevk alarak oyun oynadığı için oyunu gerçek yaşantısına nazaran daha çok benimser. Çocuklar eğitici oyunlar yoluyla yakın çevrelerini tanımaya başlarlar. Son yıllarda çocuk oyunlarına araştırmacıların ve yazılımcıların ilgisi giderek artmıştır. Oyun için kısaca şöyle diyebiliriz: Sonu düşünülmeyen, gönüllülüğe dayanan, baskılardan ve zorlamalardan uzak olan bir çeşit eğlenceli etkinliktir.

Oyunlar hakkında bir çok kuram geliştirilmiştir.İlk zamanlarda geliştirilen kuramlar, insanlarda ve hayvanlarda oyun oynama gereksinimini sebeplerini açıklamakla başlamışlar. Sonraki dönemlerde daha çok oyunun dinamiği ve oyunun faydaları üzerinde duran kuramlar geliştirilmiştir. Eğitsel oyunların aşama kaydetmesinde ve daha doğru algılanmasında bu kuramların oldukça önemli katkıları olmuştur.

Okul öncesi oyunlar, insanların beden ve zihinsel yeteneklerini geliştirmek amacı taşıyan; hesap, dikkat, beceriye dayanan, çoğu kez oyalanmak için oynanan bir tür eğlenceli yarışmadır. Okul öncesi dönemden sonra oynanan eğitsel oyunlar fiziksel açıdan gelişmeyi de sağlıyor. Son zamanlarda bu yaş grubu daha çok internet üzerinden oyunlar oynamaya başlamıştır. İnternetteki eğitsel oyunların da çocuklara katkıları az değildir. Ancak ebeveynlerin çocukları sürekli kontrol altında tutması gerekmektedir.

Oyun, okul öncesi erken eğitim dönemi için bir araç olmakla birlikte erken eğitim programları için avantaj sağlamaktadır. Anne ve babalara oyun davranışları konusunda eğitim verilir anne ve babalar erken eğitim programlarına daha kolay uyum sağlarlar.Anne ve babalar yetersizlik duygularından kurtulurlar ve programa aktif şekilde katılırlar. Oyun çocuğun aile ve sosyal yaşama uyumunu kolaylaştırma etkisine sahiptir. Özellikle sorunlu çocuklar için eğitici oyunlar çok önemlidir.

Bazı eğitici oyunlar çocuğun dikkat gelişiminin destekler niteliktedir. Buna en güzle örnek deve-cüce ve gece-gündüz oyunlarıdır.

Bazı oyunlarda çocuklardaki kavram haritasının oluşmasına katkıda bulunur. “Kedi Fareyi Bul” oyunu buna en güzel örnektir. Bu oyun ile çocuk uzaklık-yakınlık kavramı ile hayvanların tanıma olanağı bulur.

Eğitsel oyunlar çocukta saygı ve hoşgörü kavramlarının gelişmesi de sağlar. Yenmek kadar yenilmenin de doğal olduğunu görür.
Bahçedeki Midilli oyunu çocuğu karşılaştığı zorlukları yenebilme becerisi kazanmasını sağlar. Çocuğun dikkatini gelişir ve hafıza becerilerinin artmasına katkıda bulunur.

Aşağıdaki video listesinde bazı eğitici oyunları bulabilirsiniz:

One thought on “Eğitsel oyunların faydaları nelerdir?

  • 21 Nisan 2014 tarihinde, saat 19:44
    Permalink

    güzel olmuş

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: