Dut kurusu faydaları nedir?

dut kurusuDut demir bakımından zengin içeriği olan, idrar söktürücü, ödem giderici, bağırsak kurtlarına karşı oldukça etkili bir meyvedir. Taze dut ve dut kurusunun arasında çok önemli farklılıklar vardır. Taze dutun toplandıktan sonra bir kaç saat içinde kimyasal değişime uğraması nedeniyle, hemen tüketilmesi tavsiye edilir. Kış aylarında tüketmek için, güneş altında kurutulmuş olan dutlarında uğradıkları değişim yüzünden özellikle egzamaya karşı mucizevi bir etki gösterir. Kalsiyum ve demir deposu olarak tanımlanacak olan dut kurusu, B1, B2 ve C vitamini açısından da çok zengindir. Kan yapıcı ve enerji verici özelliğiyle her yaştan kişinin tüketmesi gereken bir yiyecektir. İçeriğinde olan vitaminler sayesinde kanseri bile engelleyebilen dut kurusu, çok sayıda rahatsızlığa iyi gelir. Bu nedenle dut kurusu uygun miktarlarda tüketilmelidir.

Dut kurusunun faydaları nedir?

 • Özellikle egzama oluşumlarında tedavi etme etkisi bulunur.
 • Damar sertliğini önleyici etkisi vardır.
 • Vücuda kuvvet veren bir besindir.
 • Kansızlığı önlemek için tüketilir.
 • Aç karnına tüketildiği zaman, bağırsakların çalışmasına ve idrar sökmeye sebep olur.
 • Ağız içinde, bademciklerde, boğaz iltihaplarında ve diş eti hastalıklarında dut kurusu kullanılır.
 • Öksürüğü kesici etkisi olduğundan tüketilmelidir.
 • Karaciğeri kuvvetlendiren etkisi vardır.
 • Ateş düşürücü etkisi vardır
 • Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayan bir besindir
 • Aç karnına tüketildiği zaman bağırsak kurtlarının düşürülmesinde etkili olur

Kandaki iltihaplarda dut kurusu kullanımı

Osmanlılar zamanından beri Anadolu’da dut kurusu ile yaprakları iltihaplı hastalıklarda kullanılır. Dut yapraklarında doğal antibiyotik ve antiseptik özellikte olan maddelerin bulunması yüzünden, dut kurusu ve yapraklarıyla hazırlanan çayla yapılacak pansuman, özellikle şeker hastalarında kapanmayan yaralarının iyileştirilmesinde etkili olur. Kanda iltihap olduğu zaman, dut kurusu kürü uygulanır. Bu kür kanda yüksek olan CRP değerinin düşmesini sağlamaktadır.

Egzama yaralarında dut kurusunun kullanımı

Ellerinde egzama oluşan kişiler genellikle bunların çatlamasından ve kanamadan rahatsızlık duyar. Bu yaralarda beyaz dut kurusu kürü kullanılmaya başlanırsa, bir kaç gün içinde etkisini gösterir.

Dut kurusu kürünün hazırlanması

Yarım litre suyun bir tencerenin içinde kaynatılmasından sonra, içine bir avuç dut kurusu konur. Bu karışım tencerede yedi dakika kadar kısık ateşte kaynatılır. Ardından karışım eli yakmayacak şekilde ılındığında, egzama yaralarının üzerine sürülür. Eller bu suyun içine de sokulabilir. Çıkardıktan sonra eller bir saat kadar yıkanmamalıdır. Sonradan eller sadece suyla durulanmalıdır. Bu uygulama hafta içinde üç defa uygulanmalıdır. Fakat bu karışım her defasında taze olarak hazırlanmalıdır.

Bir Cevap Yazın