Duran Çetin kimdir?

duran çetinÖykü ve roman yazarı olan Duran Çetin, Konya’nın Çumra ilçesine bağlı olan Apasaraycık köyünde 1964 yılında doğmuştur. İlk öğrenimini kendi köyünde, ortaöğrenimini ise, Çumra İmam Hatip Lisesinde 1981 yılında tamamlamıştır. Selçuk Üniversitesi İlâhiyat Fakültesinde okuyan Çetin, 1986 yılında buradan mezun olmuştur. Aynı yılda Eskişehir’e bağlı Sarıcakaya ilçesinde başlamış olduğu öğretmenliğe, Turhal, Kulu ve Çumra bölgelerinde uzun yıllar devam etmiştir. Konya’da öğretmenliği ve okul idareciliğini devam ettirmektedir.

Çetin evli ve iki çocuk babasıdır. Yazar öykü ve roman çalışmalarına halen devam etmektedir. Toplumda her kesimden insanın dertlerini, kültürünü ve yaşam biçimlerini işlemekte, okuyucuyla konuyu bütünleştirme düşüncesi ile romanlarını yazmaya ve yayımlamaya devam etmektedir. Faydalı olmak ve iyi insan yetiştirmeyi kendisine hedef edinmiş olan yazar, hikâye ve roman konularının seçiminde dikkatli davranıp iyiye ve güzele yönlendirmeyi hedeflemektedir. Ahlaki açıdan yozlaşmanın topluma verdiği sıkıntılarını hikâye formatı aracılığıyla okuyucularına anlatıp, onları ahlaki açıdan bozulmanın etkisinden uzak tutmayı amaçlamaktadır. Duran Çetin Hece, Edebiyat Otağı, Son Çağrı, Berceste, Yeni Kardelen, Yedi İklim ve Dergah gibi basılı olan, Edebistan.com, Dinlence, Kırkikindi, Hikayeler.Net, Hikayeler arşivi, İz edebiyat ve Sanat alemi gibi internet dergilerinin yanı sıra bölge gazetelerinde hikaye ve yazıları yayımlanır.

İlk defa yazı hayatına Eskişehir İki Eylül Gazetesinde başlamış olan Çetin, burada gazete yazılarını uzun yıllar devam ettirmiştir. Radyolarda ise, farklı alanlarda programları hazırlayarak kendi sunmuştur. Televizyon ve radyo programlarına konuk olan yazar, bunun yanında konferans ve söyleşilerine devam eden Çetin, topluma kitap okumanın önemine vurgu yapabilmek ve kitap okumayı gündemde tutmak için bir televizyon kanalında “Kitap Okuyorum” adıyla program hazırlamakta ve sunmaktadır. Duran Çetin, ayrıca Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesinde yönetim kurulu üyesidir.

Duran Çetin yayınlanmış eserleri

Bir Kucak Sevgi, Öykü, 2007, Beka Yayınları (2. baskı)

Güller Solmasın, Öykü, 2007, Beka Yayınları (2. baskı)

Bir Adım Ötesi, Roman, Beka Yayınları

Kırmızı Kardelenler, Öykü, Beka Yayınları

Yolun Sonu, Roman, Beka Yayınları

Portakal Kızım, Roman, 2008, Beka Yayınları, (2. baskı)

Sana Bir Müjdem Var, Öykü, 2007

Beka Yayınları Gözlerdeki Mutluluk, Öykü, Beka Yayınları

Toprak Gönüllüler, Roman, 2008, Beka Yayınları

Bir Cevap Yazın