Dünyanın en kurak yeri neresidir?

Antartika kıtasının bazı kesimleri yaklaşık 2 milyon yıldır yağmur almamıştır. Dünyamızda bulunan çöller yılda 255mm’den az yağış alan yerler diye tanımlanmaktadır. Sahra çölü bile yılda 25mm yağış almaktadır.

Antartikaya düşen, yıllık ortalama yağmur hemen hemen Sahra çölü ile aynıdır ama kıtanın Dry Valleys(kurak vadiler) olarak bilinen yüzde 2’lik kısmında buz , kar yoktur ve  hiç yağmurda yağmaz. Dünya üzerinde ikinci kurak olan yer Şili’de bulunan Atacama çölüdür. Buradaki bazı bölgelere yaklaşık 400 yıldır hiç yağmur yağmamıştır. Buraya düşen yağmur sadece 0.1 mm’dir. Dünyanın en kurak çölü burasıdır çünkü, sahra çölünden 250 kat daha kuraktır. Antartika, dünyadaki en kurak yer olmanın yanı sıra, en çok su barındıran ve en rüzgarlı yer olma iddiasını da taşımaktadır. Dünya üzerindeki suyun %70’i buz şeklinde burada bulunmaktadır ve rüzgarın en hızlı estiği yer burasıdır. Antartika’da Dry Valleys bölgesindeki eşsiz koşullar, alçak esen rüzgarlar dan kaynaklanmaktadır. Bu rüzgarlar, soğuk ve yoğun havanın yerçekimi sayesinde aşağı doğru çekilmesi ile meydana gelir. Bu rüzgarlar saatte320 km. hıza ulaşarak, bütün nemi buharlaştırır.

Antartika bir çöl olmasına rağmen, kıtanın tamamen kurak olan bu kısımları vaha olarak adlandırılmaktadır. Buralar, Mars’daki koşullarla o kadar benzerlik taşır ki, NASA, Viking görevini test etmek için çok çalışma yapmıştır.

 

Bir Cevap Yazın