Dünyanın en büyük beyinli hayvanı hangisidir?

Karıncaların beyni, vücutlarının toplam ağırlığının %6 ‘sını oluşturur. Aynı yüzdeyi biz insanlara uygulayacak olursak, kafamızın şu durumdan 3 kat daha büyük olması gerekiyordu. Ortalama insan beyninin ağırlığı 1.6 kilogramdır ve bu da vücut ağırlığımızın %2’ sinden biraz fazladır. Bir karıncanın beyni, yaklaşık 0,3 miligramdır.

Karıncaların beyninde, insan beynindeki nöronların sadece bir kısmı bulunsa da, bir karınca kolonisi süper akıllı bir organizmayı oluşturmaktadır. Yaklaşık, her biri ortalama 40.000 adet olan bir karıca kolonisinde, bir insandan daha fazla beyin hücresi vardır. Karıncalar, 130 milyon yıldır yeryüzünde yaşıyor ve şu an dünya üzerinde, bilim adamlarının tahminlerine göre, 10 trilyon karınca olduğu düşünülüyor. Gezegenimizdeki karıncaların toplam kütlesi, insanların toplam kütlesinden daha fazladır. Karıncaların, bilinen 8000 adet farklı türü vardır. Dünyadaki tüm böceklerin %1’ini karıncalar oluşturmaktadır. Son açıklamalara göre, dünya üzerinde var olan böceklerin bir kentilyon olduğu hesaplanmıştır ve her yıl, yeni türler ile bu sayı artmaktadır. Karıncalar, günde sadece 1-2 dakika kadar uyumaktadır. Su altında yaklaşık 20 gün yaşabilmektedirler. Fakat yuvasından ayrı düşen karıncalar, diğerleri olmadan 1 gün içinde ölmektedir. Yapılan araştırmalarda karıncaların yönlerini bulmak için, bir görsel hafıza tekniği kullandıklarını göstermektedir.  Bir karınca, geçtiği her yerin bir fotoğrafını beyninde tutmakta ve yolunu hiç kaybetmemektedir. Bilim adamlarını şaşkınlığa sürükleyen konu ise, bu kadar detayı ve bilgiyi küçücük bir beyne nasıl sığdırdıklarıdır. Karıncalar, kendi ağırlıklarının çok üstünde ağırlık kaldırmaktadırlar ve bunun nedeni de küçük olmalarıdır. Bir hayvan ne kadar küçük ise, o oranda kasları kuvvetli olmaktadır.

Karıncalar huzursuzluk yaratacak kadar insanlara benzerler. Mantar yetiştirirler, ordularını savaşa sokarlar, düşmanlarını korkutmak için kimyasal spreyler kullanırlar, esir alırlar, çocuk işçi kullanırlar, durmaksızın bilgi alışverişi yaparlar. Televizyon izlemek dışında her şeyi yaparlar.

Lewis Thomas

Bir Cevap Yazın