Doodle nedir?

google-doodle-turkiyeDünya’nın her yerinde en yoğun kullanılan ve en çok sevilen arama motoru olan Google’ın farklı özel günlerde, ülkeden ülkeye değişen anlamlarda, ilginç tasarımlar ile Google ana sayfasında yer verdiği renkli ve eğlenceli Google logo tasarımlarına “Google Doodle” adı verilmektedir.

Google’ın kurucuları olan Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1999 yılından bugüne değin gerçekleştirilmekte olan “doodle” uygulaması, Google ana sayfasının cazibesini artırma amacı taşımaktadır. Özel günler için oluşturulan “doodle” adlı bu logolara tıklandığında, konu ile ilgili bilgiye kullanıcıların direkt ulaşması da sağlanarak hızlı bir bilgi aktarımı da oluşturulmaktadır.

Google, “doodle” tasarımlarına hem kullanıcıların katkısını yansıtmak, hem de çok farklı tasarımları bir araya getirip en etkili doodle’ı bulabilmek için yarışmalar düzenlemekte, yarışmanın galiplerine ise değişik hediyeler vermektedir.

Google, ülkemizde de doodle uygulamasını gerçekleştirmektedir. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Kabotaj Bayramı gibi ülkemize has özel günlerin anlam ve önemlerini ana sayfasına “doodle” kanalı ile taşımıştır.

Tüm dünya için ortak olan Anneler Günü gibi günlerde ise bu tasarımlar tüm insanlar için anlam taşıyabilecek içeriklerde gerçekleştirilmektedir.

Bir Cevap Yazın