Domates nasıl kurutulur?

kurutulmus domatesDomates A ve C vitamininden zengin, folik asit ve potasyum kaynağı değerli bir sebzedir. Yaz aylarında taze şekilde tüketilen domatesi dört mevsim kurutulmuş olarak da tüketmek mümkündür.

Kurutulmuş domates için öncelikle domatesi iyi seçmeniz gerekir, zira çok sulu olmayan, eziği çürüğü bulunmayan, diri domatesler kurutmak için en ideal seçim olacaktır.. Domatesleri ikiye bölerek kurutmaya başlayın.  Kurutma zemini olarak tel ızgaralar kullanmak uygun olacaktır. Domatesler kururken suyunu salacağından bu suyun akıp gidebileceği şekilde kuırutma yapmak gerekmektedir. Aksi halde hem kuruma süreci uzayacak, hem de su içinde kalan domateslerin küflenme riski doğacaktır. Gerilmiş tül üzerinde kurutmak da bir başka uygun çözümdür.

Domates kurutmak için en doğru ay Ağustos ayıdır. Mümkün olduğunca sıcak günler tercih edilmelidir. Toplamda 4-5 gün içinde domateslerin kuruması beklenir.  Domateslere kururken tuz ekerseniz kurutulmuş hali oldukça lezzetli olacaktır. Ancak, tuzun domatesin kuruma sürecini biraz uzatabileceğini göz ardı etmeyin.

Domatesleriniz kuruduktan sonra iki şekilde muhafaza edebilirsiniz:

  • Hava almaz poşetlerde
  • Zeytinyağı içinde.

Zeytinyağı ile birlikte bir kapta muhafaza edeceğiniz kurutulmuş domateslerinizin içine defne yaprağı atın. Çok daha lezzetli olacaktır.

Domates kurutulması en zor sebzelerden biridir. Uygun hava koşullarını yeterli süre boyunca yaşamak mümkün değil ise, nem oranı yüksek bir iklimde yaşanıyor ise domates kurutma işlemini evde turbo fırında ya da mikrodalga fırında da gerçekleştirmek mümkündür. Bu şekilde kurutma yapılacak ise domateslerin iç kısımlarını bir kaşık yardımı ile çıkarmanız uygun olacaktır. Tabi ki hem lezzet hem de sağlık açısından en ideal yöntem domatesin güneşli bir havada açıkta kurutulmasıdır. Ancak, rutubet oranı yüksek bölgelerde kurutma süresi uzun süren domatesleri açık havada kurutmak adeta imkansızdır. Böyle bir durumda ev fırında kurutmak tek çözüm olmaktadır.

Bir Cevap Yazın