Doğru yaşama sanatı nedir?

Herkesin hayatta başarılı olmaya ihtiyacı var. Bunu kendi içerisinde hissetmeyen kimse yok gibidir. Bu başarının yakalanmasında “yaşam koçları” dalında meslek bile söz konusu olmuş, kişiler daha iyi yaşamak ve başarılı olmak için işin sırrını bilenlerden öğrenmeye kendini adamıştır. Görüldüğü gibi, başarılı olmak adına doğru bilginin önemini az çok ifade eden yaşam koçluğu ve benzeri meslekler, aklın doğru bir şekilde yönetilememesini durumunu da kanıtlamış oluyor. Bu sebeple en iyi rehber doğru ve sağlıklı bilgidir. Tüm bu açıklamalar da doğru yaşama sanatını nedirini oluşturuyor.6952-coskuntuna-5504-950px

Peki ne yapmalıyız?

Başarılı olmak ve mutlu yaşamak herkesin hakkı. Ancak kimisi bu hakkını kendisi gasp ediyor farkında değil. Özellikle şehir hayatının getirmiş olduğu stres, insanlarda sağlık sorunlarını öne çıkarıyor. Bu da hayatı olumsuz etkilediğinden kişi, tüm hayatını stres altında geçirerek, başarısızlıkların kapsını aralıyor. Bu durumda insanın öncelikle stresle mücadele etmesi gerekiyor. Ancak sadece başarısız veya mutsuz bir hayat sebep olan durum stres değil, kişinin kendisini beğenmemesine bağlı meydana gelen bozukluklarda söz konusu. Bu bozuklukların ortaya çıkmasında kişinin yaşadığı kötü bir deneyim etkili olabiliyor. En ufak bir rezil olma veya başarısızlık, kişide her eyleminin aynı sonucu doğuracağı kanısını, kanatini daha sonra da inancını oluşturuyor.

Görüldüğü gibi, geçmişteki bir hatayı, şimdiye ve geleceğe mal ederek, hayat kötümserlikle sonlandırılıyor. Bu aklın yönetilememesi, doğru bir bilgiyle donanmaması durumu. Şayet kişi, her yaptığı eylem sonucunda başarılı olmak gibi bir garanti olmadığını bilse, veya bu eylemin bir nihayet olmadığını, daha fazla çalışmak gerektiğini düşünebilmesi, bu kudret kendisinde gelişmiş olsa, durum daha iyi olabilir.

Bu durumda kişinin sağlıklı bir İslam inancına da ihtiyacı olması, kurtulması için iyi bir reçete. Zira Allah, her zerre amelin karşılıksız kalmayacağı vadinde bulunuyor. Aynı zamanda şer görülende bir hayır olduğunun, hayır olanda da bir şer olabileceğinin haberini vererek, kişinin temkinli ve durmadan çalışmasını gerektiği hususunda uyarılarda bulunuyor.

 

Bir Cevap Yazın