Doğru fondöten nasıl seçilir?

fondoten

Günümüzde kadınların en çok kullandığı makyaj malzemelerinden biri de fondötenlerdir. Fondötenler ten makyajında kullanılır. Kapatıcılık oranları pudralara ve toz ürünlere oranla çok çok daha fazladır. Bu sayede ciltte istenmeyen herhangi bir kusur ya da leke var ise ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlayabilir.

Piyasada bir çok fondöten markası ve bunların çıkartmış olduğu farklı tiplerde fondötenler bulunmaktadır. Öncelikle ne tür bir fondöten istediğimizi bilmeliyiz. Örneğin fondöten türlerinden bazıları:  Köpük fondöten, sıvı fondöten, stick fondöten, krem fondöten gibi çeşittedir.  Bunları biraz açıklayacak olursak; köpük fondötenler, köpük kıvamında kremsi fondötendir. Genel olarak kavanozlarda satılır ve olgun yaşlara daha çok tavsiye edilir. Sıvı fondöten, kullanımı en rahat fondöten tipidir. Hemen  hemen her cilde uyum sağlar. Tüpler veya cam, plastik şişeler içinde satılırlar. Kapatıcılıkları orta dercededir. Stick fondötenler, normal ve kuru ciltler için idealdir. Yağlı ciltlere önerilmez çünkü  sivilcelenmeye neden olabilir. Kapatıcılığı yoğundur. Genelde cilt problemi yaşayanlar yani kızarıklıklar ve cilt rengi dalgalanmalarına sahip insanlar için kullanılır. Krem fondötenler ise kuru ve normal ciltler için idealdir. Stick fondöten kadar sivilce etkisi yapmasa da yine yağlı ciltler için pek tavsiye edilmez. Çünkü nemlendirici özelliği yüksektir. Krem fondötenlerin  de kapatıcı özelliği yüksektir. Kolay bir sürüme sahip oldukları için her türlü sorunlu bölgeyi rahatça kapatırlar. Ancak cildiniz aşırı kuru ve pul pul dökülmelere sahipse bu ürünü kullanmamanız cilt görüntüsü açısından daha sağlıklı olacaktır.

Fondöten alırken çok dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle tenle uyumlu mu, cilde zarar verir mi, kalıcı mı, kapatıcılığı yoğun mu? Bunlar kişinin isteklerine göre artabilir ya da azalabilir. Fondötenin ten rengi ile uyumunu bilmemiz için cilt rengimizi de iyi bilmemiz gerekir. Cilt renklerini beyaz cilt, pembemsi cilt, buğday renkli cilt, esmer cilt tipi olarak 4 başlık altında genel olarak toplayabiliriz. Cilt tipi ise kuru-karma-yağlı-normal olmak üzere 4’e ayrılır.Bu faktörlere göre bir uzmana danışıp fondöten seçerken doğru kararı verebiliriz.

Eğer fondöteni kendiniz seçmeyi seviyorsanız. İşte öneriler:

1. Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz, su bazlı güneş koruma faktörlü ürünleri tercih etmelisiniz. Mat görünümlü fondötenler cildinizdeki parlamayı alacak daha sağlıklı bir görüntü oluşturacaktır.

2.Kuru bir cilt yapısına sahipseniz, nemlendirici etkili fondötenleri tercih etmelisiniz.

3. Karma bir cilt tipine sahipseniz size her türlü fondöten uygun olacaktır. Seçerken nasıl bir görüntü seviyorsanız onu seçmelisiniz. Mesela kadife görünüm veren fondötenler cildinize pürüzsüzlük katacaktır.

4.Fondöteni seçerken kesinlikle gün ışığı alan bir yerde seçmeye gayret göstermelisiniz. Çünkü spot ışıklar ten rengini veya fondöten rengini olduğundan farklı  göstermektedir.

5. Fondöteni alırken bilek kısmına uygulamak yanlıştır. Çünkü bazen bilek kısmı ten renginden birkaç ton açık olabiliyor. En doğru sonucu alabilmek için boyun ve çene kemiğine uygulamak daha iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca fondöteni denemeden önce cildi iyice temizlemek daha faydalı olacaktır.

6. Fondöteni uygularken elinizle değil eğer profesyonel fondöten fırçalarıyla uygulama yaparsanız daha pürüzsüz ve iyi bir sonuç alırsınız.

Ve son olarak eğer cilt renginiz için uygun bir fondöten bulamıyor istediğiniz rengi elde edemiyorsanız, fondötenleri karıştırarak istediğiniz renkte, kıvamda ve kapatıcılıkta fondöten elde edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın