Doğal saç bakımı nasıl yapılır?

Doğal saç bakımı saçların beslemesine ve sağlıklı olmasına yardımcı olan yollardan biridir. İnsanların doğal yöntemler sayesinde, saçları daha parlak ve  canlı bir görünüme kavuşmaktadır. Bakımsızlık, hava kirliliği ve stresten etkilenen saçların, doğal yöntemlerle yapılacak kürlerle daha bakımlı olmalarını sağlayabilirsiniz.

Doğal saç bakımı için nelere dikkat edilmelidir?

doğal saç bakımı

Yağlama: Saç bakımını için oldukça önemli olan yağlama, kafa derisine yapılacak olan 15-20 dakikalık ılık zeytinyağlı masaj ile tamamlanır. Yağlama bittikten sonra saçlarınızı ılık suyla ıslatılmış olan havluyla sarmanız gerekir. Bu havlu ıslak olmazsa zeytinyağını emmesi mümkün olmayacaktır. Islak olursa saçınıza buhar vererek, zeytinyağının emilimini daha fazla arttıracaktır.

Şampuanlama: Yağlamadan sonra uygulayacağınız şampuanlama işleminde, doğal ürünlerden elde edilmiş şampuan tercih etmelisiniz. Saçlarınızı bol ve ılık suyla yıkamalısınız. Soğuk su kullanırsanız zeytinyağı temizlenmeyecektir. Sıcak su kullanırsanız ise saçı besleyen zeytinyağının yok olmasına neden olacaksınız.

Uygun saç kremi kullanmak: Saçınızda kullandığınız saç kreminin doğal ürünlerden olmasına dikkat etmelisiniz. Saçınızı kremledikten sonra iyice durulamalısınız. Saç türünüze uygun kremleri kullanınız.

Saç maskeleri uygulamak: Saçların beslenmesi ve sağlıklı olması için saç maskesi uygulayabilirsiniz. Bunların bitkisel olanlardan tercih etmeniz daha faydalı olacaktır. İsterseniz evde kendinizde bu maskeleri hazırlayabilirsiniz.

Doğal saç bakımı için saç maskeleri nasıl yapılır?

Saç parlatıcı saç maskesi: 1 çay kaşığı bal ve 4 su bardağı sıcak suyu karıştırın. Bu karışımı saçlarınızı şampuanladıktan sonra, saç uçlarından itibaren uygulamalısınız. Saçlarınızı durulamadan kuruttuğunuz zaman parlak saçlarınıza inanamayacaksınız.

Saç bakım kremi: Yarım fincan bal ve yarım fincan zeytinyağını iyice karıştırın. Karışımı saçlarınıza sürüp, bone takarak yarım saat bekletin. Sonra şampuanla yıkayarak durulayın. Bu karışım kuru saçlar için iyi bir bakım kremidir. Saçlarınız çok kuru değilse, içine koyacağınız yağ oranını azaltıp bakım kremini böyle hazırlamalısınız.

Saç parlaklığı sağlayan ve kepeklenmeyi önleyen kür: 5 gram taze ya da kuru ısırgan otu ve 3 su bardağı suyu 4-5 dakika kaynatın. Soğuttuktan sonra süzüp, saçlarınız temizse bu karışımla yıkayın. Yarım saat kadar bekleyip sonra, suyla yıkayın. Saçınız kirliyse önce şampuanla yıkayın. Saçlara parlaklık verecek olan karışım, kepeklenmeye de engel olacaktır.

Saç dökülmesi için karışım: Bir adet rendelenmiş soğan, 2 tatlı kaşığı çörek otu ile hint yağı ve  1 çay kaşığı çam terebentini karıştırıp, haftada bir defa saçların diplerine sürüp, saçınızı streç filmle sarın. Yarım saat kadar bekletip, ılık suyla yıkayın. Saç dökülmesi sorunu yaşayanlara önereceğimiz bir karışımdır.

Kırılan saçlar için saç kremi: Bir çay kaşığı ceviz yağı, bir çay kaşığı pul biber, bir çay kaşığı keten tohumu yağı, bir yumurta sarısı ile iki tatlı kaşığı biberiye yağını karıştırıp, saç diplerine iyice masaj yapınız. 15 dakika kadar bekletip, şampuanla ve ılık suyla saçınızı yıkayınız. Bu karışım hem saçlarınıza canlılık verecek, hem de kırılan saçlarınıza çare olacaktır.

Bir Cevap Yazın