Diyet yaptığım halde neden kilo veremiyorum?

diyet-yaptıgım-halde-neden-kilo-veremiyorumFazla kilolarından şikâyet edenlerin tek çözümleri diyet yapmaktır. Diyet uzmanlarının faklı şekilde uygulanan birçok diyet listeleri vermeleri, insanların bazen kafasını karıştırmaktadır. İnternetten veya kulaktan kulağa yayılan birçok diyet örnekleri bulmak mümkündür. Çoğu insan bu diyetleri harfiyen uygulasa dahi istediği sonuçları elde edemez. Uzun süre bir diyet uygulayıp bunun sonucunu alamayanların sayısı oldukça çoktur.

Yaptığımız diyetin sonuç vermesi için, diyetin bazı özelliklere uygun olması gerekmektedir. Eğer sizin uyguladığınız diyet bu özelliklere uymuyorsa kilo vermeniz çok zor. Kilo veremediğiniz halde vücudunuza da ciddi zararlar verebilirsiniz.

Bir diyetin, uygulayan kişide fayda göstermesi için o diyetin kişiye özel olması gerekmektedir. Nedir kişiye özel diyet diye sorarsanız, kişiye özel diyet kişinin yaşam şartlarını göz önünde bulundurarak oluşturulan beslenme şeklidir. Bu beslenme şeklini tek başınıza yapacağınız araştırmalarla bulmanız çok zor olacağı için bir diyetisyenden yardım almanız sizin için en iyisi olacaktır. Kişiye özel diyette, yaşınız, cinsiyetiniz, günlük aktiviteleriniz diyetin şekillenmesinde önemli bir rol oynar. Çok hareket gerektiren bir işte çalışanla, gününü masa başında geçiren, bir tutulamaz. Bir kadının ve bir erkeğin vücut yapıları bir tutulamaz. Bu sebeplerden dolayı herkesin metabolizma hızı farklı işler. Sonuç olarak kişiye özel bir diyet yapılmaması takdirde uzun süreli diyetlerinizde bile başarılı olamaya bilirsiniz.

Fazla hazır gıda tüketiyorsanız eğer buda sizin kilo vermenize engel olabilir. Birde yüksek kalorili besinler ise kilo vermeyi aklınızdan bile geçirmeyin. Diyet yaparken bir yandan da hazır gıdalar tüketirseniz sadece diyet yaptığınız zannedersiniz ve çabalarınızın çoğu boşa gider.

Bir diğer yapılan hata ise, kendini aç bırakarak diyet yapmaya çalışmaktır. Genellikle düşünce “yemezsem kilo veririm” üzerine olduğu için ne yazık ki çoğu zaman ilk başvurulan yöntem olmuştur. Mantıklı gelse de aslında yapılan en büyük hatalardan biridir.

Kendini aç bırakarak diyet yapan insanların vücudunda yağ yakımı başlar. Yağ yakımı dolayısıyla metabolizma hızını düşürür. Metabolizmanın yavaşlaması kilo vermenizi çok yavaşlatır. Bu yöntemi belirli bir süre uygulayanların vücudu kas kaybına uğrar. Aç kalarak yapılan diyetlerin günlük 800 kalori ya da daha az değerde besinleri vücuda soktuğu için, vücut besin depolamaya başlar ve yine yaptığınız diyet boşa gider.

Kilo vermenin mantığı alınan kaloriden daha çoğunu yakmaktır. Buna da gün içerisindeki hareketlerimiz etki eder. Ancak günümüz teknolojisi çok ilerlediği için çoğu iş artık hareket gerektirmeden yapılmaktadır. Eskiden mağazayı gidip alışverişimizi yapardık, eve geldiğimizden ayaklarımız şişerdi. Şimdi ise eğer dışarı çıkmak istemezsek istediğimizi internetten bir tıkla alabiliyoruz. Bu da günlük hareketimizi azaltmaktadır. Kalorilerimizi yakmamıza engel olmaktadır.

Bunların dışında yapılan en büyük hatalardan biri ise az su tüketmektir. Kendimize özel diyet yaptıralım, çok iyi spor yapalım ama günlük su ihtiyacımızı düzenli almazsak vücut yaktığı yağı dışarı atamaz ve buda kilo vermemize bir engel teşkil eder. Günde en az 2lt su tüketimi yapılması gerekmektedir.

Diyet yapmaya karar vermişsek eğer ilk yapmamız gereken uzman bir diyetisyenle görüşüp, kendimize özel bir diyet hazırlamak olmalı. Bunların yanında spor yapmayı ihmal etmemeli ve su tüketimimize azami derecede özen göstermeliyiz.

Bir Cevap Yazın