Dişe zarar veren alışkanlıklar nelerdir?

Dişlerimiz gülüşlerimizin aynası. Bu sebeple onların beyaz ve sağlam olmasına çok önem veriyoruz. Günde en az iki kere fırçalayıp, çikolata veya şekerli diğer gıda maddelerini tükettikten hemen sonra yıkayıp, fırçalıyoruz. Ancak bu bakımlar yetiyor mu? Eğer aşağıda yazacağım yanlışlıkları yapıyorsanız, ne kadar hasiyet gösterseniz de, dişlerde yanlış giden bir şeyler olabilir. Diş ağrıları, sararmalar, plak oluşumları…dis-etihastaliklari

Zararlı alışkanlıklar

Buz çiğnemek

Önümüz yaz. Sıcak havalarda serinlemek adına insanların yaptığı buz çiğneme işini eğer sizde yapıyorsanız, dişlerinize büyük zararlar veriyorsunuz demek. Çünkü dişler ani değişimlerden çabuk etkilenen hassas bir yapıya sahipler. Soğukla aniden yüz göz olan diş, çatlar ve kırılır. Buda ağrılara sebep olabilir. Aynı şekilde çok sıcak olan içecekler de bu etkiyi yapabilir. Sıcak içeceklerden sonra aniden soğuk bir şeyler içmekte, dişe zarar verir.

Piercing

Gençlerin kime neden özenerek taktıklarını anlamadığım bu metal parçası, dil, dudak gibi noktalara takılabiliyor. Bu metal diş eti, diş, dudak bölgelerinde rahatsızlıkların meydana gelmesini sağlıyor. Ayrıca konuşma zorluklarının başlamasına da sebep oluyor. Travma sonucunda kişi, diş ve dil rahatsızlıklarına uygun bir hale gelir. İlerleyen yaşlarında ise, konuşma yeteneğinde zayıflama, aynı zamanda ön dişlerde kırılmalar meydana gelir. Bu metal üzerinde biriken mikroplar, ağız içerisinde de yuvalanmalara sebep olur. Sonuç ise, büyük rahatsızlıklar.

Bruksizm

Çene bölgenizde ağmalar meydana geliyorsa, veya baş ağrısı çekerek uyanma durumunu çokça yaşıyorsanız, muhtemelen bruksizm denilen diş gıcırdatma rahatsızlığına sahip olabilirsiniz. Bu hastalık dişlerin zayıflamasına sebep olur. Aynı zamanda dişleri gevşetir ve ağrı yapar. Diş dokusunun zedelenmesine hatta zamanla yok olmasına sebep olur.  Bu rahatsızlığın pek çok hastalığa sebep olacağını bilin. Bu sebeple buna sebep olan stres ve uyku bozuklukları gibi durumları, ortadan kaldırın.

Bir Cevap Yazın