Çarkıfelek otu nedir, nerelerde kullanılır?

çarkıfelekÇarkıfelek otu çarkıfelekgiller familyasına ait olan, bazı türleri yenilebilen sarmaşık tarzında bir bitkidir. Bitki gölgeli ve nemli duvar kenarlarında yetişmektedir. Çarkıfelek otu herhangi bir zararlı etkiye neden olmasa da, fazla miktarda tüketilmesi kişilerde uykusuzluk ve halsizlik sorunlarına neden olacağından yeterli dozda alınması gerekmektedir. Anavatanı Güney Amerika olan çarkıfelek otunun diğer bir adı fırıldak otu olarak ta bilinir. Oldukça fazla miktarlarda yetişen türü olmasına rağmen bitkisel tedavi alanında kullanılan türü passiflora incarnata olan çeşididir. İçeriğinde bulunan harmol, harmin, harman, flavon, sterol, glisosit ve passiflora adlı maddelerin olması bitkiye şifalı bir içerik kazandırmaktadır. Çiğ olarak tüketilebileceği gibi, içecek yapılarakta kullanılabilir. Çarkıfelek otunun çiçek açmamış olan yaprakları ve olgunlaşmış meyveleri olan dallarından toplanmış olan yaprakları gölgede kurutulup kullanıma hazır hale getirilir. Bitkinin kurutulacak yerleri mutlaka gölgede kurutulmalı ve kapalı kapların içinde saklanmalıdır. Kurumuş olan yapraklar sıcak suda demlenip içilir. Zengin bir A ve C vitamini kaynağı olan çarkıfelek bitkisi, potasyum, kalsiyum ve demir açısından da zengin bir kaynaktır.

Çarkıfelek otunun faydaları nelerdir? 

  • Stresi önlemek için oldukça faydalıdır. Beyin hücrelerinin aktivitesini azaltıp, kişinin rahatlamasını sağlayan bir özelliği vardır. Tabiatta yetişen bitkiler arasında doğal sakinleştirici olarak kullanılması yaygındır. Bazı ülkelerde uyku ve sinir problemlerine karşı reçetesiz olarak satılan çarkıfelek otunun kullanım dozu uzmanların önereceği şekilde olduğu takdirde, sorunların giderilmesine çare olacak mucize bir bitkidir.
  • Vücutta oluşacak spazmlara ve ağrılara karşı etkilidir.
  • Yüksek tansiyon hastalarının kullanımda olumlu sonuçlar yaratmıştır.
  • Epilepsi ve zona ağrıları için etkili kullanımı söz konusudur.
  • İlaç bağımlılığı bulunan kişilerin çarkıfelek otu kullanmaları tavsiye edilmektedir.
  • Uykusuzluk sorunları çekenlerin kullanması tavsiye edilir. Fakat kullanım dozunun iyi ayarlanması ve ters etki yapmasına mani olunması gerekir. Kullanılan uyku ilaçlarının yaptığı yan etki olan sersemlik, baş dönmesi gibi yan etkiler kullanım dozuna uyulduğu takdirde çarkıfelek otunda olmaz. Aksine kişilerde daha dinç ve canlı bir duygu yaşanmaktadır.
  • Parkinson hastalığında etkili bir bitkisel üründür.
  • Basur sorunu olanların kullanması faydalı olur.

Çarkıfelek otu yaprakları ve çiçeklerinden elde edilen çayıyla, tentürü, uzman kişiler tarafından hazırlanmış olan kapsülleri, tablet şeklinde olan ve kolay kullanım sağlayan formlar halinde hazırlanmaktadır. Diğer yatıştırıcı özelliği olan bitkilerle yapılan karışımları alternatif tedavi alanında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanılması için, bitkinin güvenilirliği henüz kanıtlanmadığından kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Diğer sakinleştirici ilaçlarla birlikte çarkıfelek otunun kullanılmaması gerekir.

Bir Cevap Yazın