Diş eti şişmesi nedir?

diş eti şişmesi

Diş eti şişmesi, genel olarak insanların yanlış şekilde diş fırçalama alışkanlıklarından dolayı ortaya çıktığını koymaktadır. Toplumda genel olarak kadınlarda görülen bu diş eti büyümesi rahatsızlığı giderilmesinde iyi bir diş bakımı gerçekleştirilerek diş doktoruna gitmeden tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Bunun için diş fırçalama yaparken doğru ve düzenli fırçalama tekniklerini kullanarak herhangi bir tıbbi tedaviye ihtiyaç kalmadan bu zamanla düzelebilmektedir.

Diş eti şişmesi, doktorlar tarafından yapılan araştırmalar neticesinde başlıca nedeni ağızda bulunan bakteri, bölgeyi istila ederek enfeksiyon oluşturması neticesinde şişme meydana gelmektedir. Bu bakterilerin yaptığı ise, asitli yıkım ürünleri diş etine zarar vermesi ile diş eti bu duruma bir tepki olarak şişmeye başlamasıdır. yapılan araştırmalar neticesinde diş eti şişmesinde, sebep olan bakterileri oluşumunda bazı fiziksel ve ruhsal durumların sebep olduğu vurgulamaktadır. Bunlar kadınlarda hamilelik durumu, aşırı stresli olması, zamanla kişinin çok fazla sigara tüketmesi, alınan besinlerin diş etine zarar vermesi ve ayrıca gençlerde travmaya bağlı olarak bu hastalık ortaya çıkabilmektedir.  Ayrıca piyasada satılan çok kalitesiz diş macunu diş etine zarar verdiği beyan edilmektedir. Bu rahatsızlığı çıkmasına ayrı bir sebep olarak da vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minareleri yetersiz bir şekilde günlük alınmasından dolayı, diş etleri güçsüz ve dirençsiz kalmasından diş etinin şişmesine neden olabilmektedir. Bu durumu aileden geçerek kalıtsal bir hastalık olduğu da söylenmektedir.

Yukarda saydığımız diş eti şişmesine neden olan birçok faktörün dışında da bu hastalığın çıkmasına sebep olan, sistematik olarak meydana gelen bir hastalığın septomu yani göstergesi olabilir. Eğer yapılan tahliller sonucunda doktorunuz bundan şüphe etmesi durumunda sizi gerekli doktora yönlendirecektir. Bu rahatsızlık çıktığında doktora başvurmadan ve gerekli danışma yapılmadan antibiyotik kullanımını kesinlikle yapılmasıdır. Eğer diş eti şişmesi farklı bir rahatsızlıktan dolayı meydana geliyorsa ilaç alındığında özellikle antibiyotik, o zaman vücuda büyük zarar verme ihtimali olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın