Diş apsesine ne iyi gelir?

diş apsesiDiş apsesi ağız ve diş hijyenine yeterince özen gösterilmediği takdirde, zamanla bakteri ve mikropların neden olduğu bir sorundur. Mikrop ve bakteriler zaman içinde dişlerde enfeksiyona neden olur ve içi iltihap dolu şişlikler yani diş apsesi oluşur. Diş apsesi çok ağrılı olan, yüksek ateşe neden olan sıkıntılı bir sorundur. Diş apsesi oluştuğunda zaman kaybetmeden diş doktoruna gidilmelidir. Apsenin içi boşaltılarak, sorun giderilmelidir. Fakat bazı durumlarda diş doktoruna gidilinceye kadar, evde uygulanacak bazı yöntemler sayesinde geçici bir rahatlama sağlanabilir.

Diş apsesine iyi gelen evde uygulanacak yöntemler

Karanfil yağı: Karanfil yağından birkaç damla bir pamuğa damlatıp, dişte apseli bölgeye sürülür. İsterseniz bir fincan suyun içerisine karanfil yağı damlatarak, bunu gargara suyu olarak kullanabilirsiniz. Ancak karanfil yağının diş eti için olumsuz etkileri olacağından, uzun süre uygulanmaması tavsiye edilir.

Zeytin yaprağı: Zeytin yaprağını kullanarak çayı hazırlanır ve apse için gargara suyu olarak kullanılır.

Sarımsak: Sarımsağın doğal olarak yağını çıkartarak, 2-3 damla apse olan bölgeye sürülürse apsenin etkileri azaltılabilir, ağrılarda hafifletilebilir. Çünkü sarımsak doğal bir antibiyotik etkisi gösterir.

Çay ağacı yağı: 1-2 damla çay ağacı yağı ile 1 su bardağı suyu iyice karıştırarak, bunu gargara suyu olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca çay ağacı yağı bir parça pamuğa damlatılıp, apseli olan bölgeye sürülebilir. Yağ lezzet olarak oldukça acı olduğundan, yutulursa mideyle ilgili sorunlara neden olabilir.

Karahindiba: Karahindiba bitkisiyle çay hazırlanarak apsenin hafifletilmesi, şişliğin azaltılması için gargara suyu olarak kullanımı mümkün olabilir.

Toz zerdeçal: Diş apsesi için yarım tatlı kaşığı toz zerdeçal ile 1 çay kaşığı suyu karıştırın. Bu karışımı apseli bölgeye sürebilirsiniz.

Dulavratotu Kökü: Bitkiyi çay şeklinde hazırlayıp, ılındıktan sonra gargara suyu olarak kullanırsanız, diş apsesinin etkilerini hafifletebilirsiniz.

Diş apsesinden korunmak için neler yapabilirsiniz?

Ağız ve dişeti temizliğine özen gösterilmelidir.

Sigara içmekten, alkol, çay ve kahve tüketiminden uzak durmak faydalı olur.

Sakız çiğnemek diş apsesinin tetiklenmesini sağlar.

Sağlıklı bir beslenme sayesinde diş apsesinden korunabilirsiniz

Şekerli ve asitli içeceklerin mümkün olduğu kadar az tüketilmesi gerekir.

Ağızdaki enfeksiyon riskinin azaltılması için düzenli şekilde gargara yapılmalıdır.

Bir Cevap Yazın