Dijital pazarlama uzmanı nedir?

İnternet teknolojilerinin gelişmesinden sonra ortaya yeni yeni uzmanlık dalları çıktı. Bunlardan en popüler olanı kuşkusuz sosyal medya uzmanlığıdır. Tabi sadece bu değil çeşitli web site tasarımıyla alakalı uzmanlıklarda ortaya çıktı. Bunlardan birisi Php uzmanlığı. Bunların yanında pazarlamaya yönelik olarak da insanların faydalanıp kazanç elde edebileceği kapılar açıldı. Mesela SEO uzmanlığı, Sem uzmanlığı, Satış ortaklığı uzmanlığı gibi.dijital-pazarlama-marketing

Dijital pazarlama uzamanı ise, SEO, SEM, Sosyal medya gibi pazarlama stratejilerinden anlayan kişiye deniyor. Aslında bu unvana sahip olmak için üçünü de bilmenize gerek yok. Sadece birini de bilseniz, unvanınız dijital pazarlama uzamanı oluyor. Vazifesi ise, internet ortamında firma sahiplerinin ürün yada hizmetlerinin tanıtımını en verimli şekilde internet araçlarını kullanarak yapmak.

İnternet üzerinde dijital pazarlama için en ço kullanılan araçların sosyal medya olduğunu unutmayalım. Sosyal medya üzerinden sayfa yönetimi, içerik oluşturma, kampanya düzenleme, reklam hazırlama gibi işler, sosyal medya uzmanı tarafından hedef kitle düşünülerek hassasiyetle yapılır. Aynı şekilde google reklamları da önemlidir. Adwords sistemi içerisinde görüntülü veya arama ağı içerisinde yapılacak olan reklamlar önemli.

Youtube gibi önemli video ağlarında yapılan reklamları da geçmemek gerekir. Bunları işin uzmanı SEM, yani arama motoru pazarlama uzamanı yapar. Aynı zamanda dijital pazarlama dikkat edilecek diğer husus, SEO, yani arama motoru optimizasyonudur. Bu sitelerin arama motorlarına tanıtılması ve müşteriye en iyi sitenin sunulması adına yapılan bir takım çalışmaları kapsar. Organik sonuçlarda ön sıralara çıkmak için bir sebep değilse de, sebeplerden en önemlisi. SEO ve SEM birlikte yürütüldüğünde daha da başarılı olması muhtemeldir. İnternetten görünür olmak adına dijital pazarlama uzmanlarının varlığı gerekiyor. Sizlerde Google imtihanlarına girerek, dijital pazarlama uzamanı olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın