Cumhurbaşkanlığı seçimleri neden önemli?

Artık cumhurbaşkanını millet seçecek. Bunun iktidar partisi ve muhalefet partisi nezdinde tek bir anlamı var. Birisi hep kazanacak, diğeri ise hep kaybedecek. CHP ve MHP gibi ülkeyi yönetme iddiasında olan fakat esersizlikleri sebebiyle 8 seçimdir Ak parti karşısında zafer alamayan iki parti, iktidarın sürekli ak parti tabanından gelen liderlerin oluşacağı bir ülke görmekten korktuğu için, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 2007 senesinde çıkarılan sorunların bir benzerini bu seçimlerde  çıkaramasa da, halkın kabul edebileceğini düşündüğü bir aday ortaya koyarak, kazanmak istiyor.020320141234403932671_2

Peki halk kimi seçecek?

Bunun büyük bir ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan olacağı açık. Zira CİHP ve MHP’nin ortak adayı, her ne kadar İslam kesiminden bir oy koparmak adına ortaya konulmuşsa da, seçilen ismin İslam konusunda güven vermeyen bir kişi olması, aynı zamanda da ortada eserleriyle meydanda olan ve ülkeyi 12 sene iyi bir şekilde yöneten İslam kimliğiyle öne çıkan Recep Tayyip Erdoğan karşısında duramaz. Millet orijinali dururken, sahtesine oy vermekten imtina eder.

CHP ve MHP ortak bir aday çıkarmakla güçlerini birleştirmiş olsalar da, kendi tabanlarında da bu kişiye oy vermelerini sağlama konusunda sıkıntı yaşayacakları kesindir. Zira CHP içerisinde sivri sesler çıkmaya başlamıştır. Ama sırf Ak parti kazanmasın diye bu kişiye oy vermek zorunda olacaklar vardır. CHP, eski dönemlerindeki gibi, hoca vasıflı kişileri kullanarak, milletin İslamlaşan kimliğine uygun kişileri ortaya çıkarmaya başladı. Ancak bu durumun cumhuriyet tarihindeki gibi tutup, tutmayacağı konusunda iyi bir tahlil yapamadıkları söz görülüyor. Bir taraftan aday gösterilen kişinin İslami kimliği öne çıkarılmak istenirken diğer taraftan da laik bir kişi olduğunun, Atatürkçü kimliğe sahip olduğunun öne çıkarılmaya çalışılması, bir ironiden farksızdır.

Bir Cevap Yazın