Çörek otu zayıflatır mı?

çörek otuÇörek otu yararlı etkilerinin içinde zayıflamaya yardımcı olan etkisiyle bilinmektedir. Modern tıp alanında Hipokrat çörek otuyla ilgili karaciğer ve sindirim sisteminin her türlü sorununa deva olduğunu belirtmiştir. Vücutta bağışıklık sistemini daha etkili hale getirip, hastalıklara karşı koruyucu etki gösteren mekanizmayı çalışır duruma getiren çörek otu,  % 5,5 oranında lif içeriği olduğundan beslenmede önemli bir yere sahiptir. Yemekten önce alınacak çörek otu iştahta azalmaya ve erken doyma hissinin oluşmasını sağlayarak kilo vermek isteyenlere faydalı olacaktır. Bunun sağlanması için yemekten önce çörek otu ya da çörek otu yağını bir çay kaşığı kadar almanız yeterli olacaktır. Eğer çörek otu yağını tercih ederseniz, % 100 saf olan, ilk sıkım ve soğuk sıkım yapılan yağı tercih etmelisiniz. Fazla kiloları bulunan kişiler, düzenli olarak çörek otunu ya da yağını tüketirse, bu sorundan kurtulabilir. Yemek öncesi aldığınız çörek otuyla beraber bir bardak su içmenizi tavsiye ederiz. Bu şekilde daha etkili olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre çörek otu nasıl tüketilmelidir?

Sabahları kahvaltı etmeden önce, diğer öğünlerde yemeklerden önce aç karnına toplam 3 defa yaklaşık olarak 200 tane çörek otunu çiğneyip tüketmek zayıflamaya karşı etkili olur. Çörek otu mutlaka öğütülmeli ya da iyice çiğnenip tüketilmelidir. Bunun nedeni çörek otunun sindiriminin zor olması yüzündendir. Ancak öğütülen çörek otu fazla bekletilmemelidir. Çünkü bekledikçe tadında acılaşma başlar.

Çörek otuyla zayıflama nasıl olur?

Çörek otunun anti obezite ve müshil etkisi bulunmaktadır. Bu etkiler yapılan araştırmalarda bilimsel olarak tespit edilmiştir. Çörek otu sayesinde sağlıklı bir şekilde zayıflamış olan pek çok insan bulunmaktadır. Bu etkisinden faydalanmak için,

Gün içinde her yemekten yarım saat önce 0,7 gram kadar yani 200 tane kadar çörek otunu çiğneyip ya da öğütülmüş şekilde, bir bardak suyla beraber tüketilmesi gerekir. Çörek otu yağını kullanmak isteyenler, yine yemeklerden yarım saat önce bir su bardağı suyun içine 5 damla yağdan damlatıp içmeleri gerekir.

Çörek otu zayıflama etkisini nasıl gösterir?

  • Çörek otu önce iştahı kesen ve frenleyen özelliğe sahiptir.
  • Karaciğeri temizleme etkisi bulunduğundan, sindirim daha hızlı bir şekilde gerçekleşir.
  • Çörek otu lubricant yani yağlayıcı etkisinin bulunması yüzünden, bağırsakları daha kaygan duruma getirir yani müshil etkisi yaratır. Bu etkiyle besinlerin bağırsaktan daha hızlı geçmesini sağlamaktadır.

Çörek otu kullanılarak ne kadar kilo verilebilir?

Çörek otunun düzenli olarak tüketilmesi, bir ay içinde yaklaşık olarak 4 kilo verilmesini sağlar. Bu etkiyle, 2 ay kadar bunu tüketmeniz halinde vücudunuzda sağlıklı bir şekilde 2 beden küçülme sağlanabilir. Ancak çörek otunun zayıflatıcı etkisine dayanıp, günlük yiyeceklerin miktarının arttırmaması gerekir. Yiyeceklerinizde yeteri kadar sağlıklı besinlere yer vermelisiniz. Şunu da belirtmek gerekirse, kilo alamama sorunu bulunan kişiler yemeklerden sonra aynı oranda çörek otunu balla karıştırıp tüketirse, kilo alabilir.

Bir Cevap Yazın