Çok sevdiğimiz çikolatanın zararı var mıdır?

Çocukluktan beri tükettiğimiz ve akşam eve babamızın cebinden çıkararak bizlere sürpriz şeklinde sunduğu çikolata, hem tadı ile hem de mazimizde ki çocukluk anılarını anımsatmasıyla bizlerin bir parçası. Her yaşta ve her zaman. Ancak bu çikolata meselesinin ucu kaçırıldığında unutulmaması gereken bir nokta var. Zararları…3c0bdefe772d5778410d95f350efafda

Peki nedir bunun zararları?

Doktorlar günlük olarak bitter çikolatanın tüketilmesinin gerekli olduğunu düşünüyorlar. Çünkü içerisinde olan bir madde, beyindeki serotonin maddesinin salgılanmasını böylece beyin kimyamızın onarılmasını sağlıyor. Bizi mutlu ediyor. Ancak bu tüketilen miktarın 75 gramı günlük olarak geçmemesinde fayda var. Eğer tüketilen çikolata bitter türünde değilse, o zaman 35 gramı günlük olarak geçmemesi gerekir. Tüketim alışkanlığımızı düşündüğümüzde günlük çikolata almıyoruzdur ancak aldığımız zaman da bu miktarları fazlasıyla aşabiliyoruz.

Zararları…

  1. Çikolata işin başında fazla kiloların bir sebebidir.
  2. Özelikle fıstıklı, bademli, cevizli olanları daha fazla kilo yapıcı özelliğe sahiptir.
  3. Diş çürümelerinin hızlandırıcı bir sebebidir. Eğer diş fırçalama alışkanlığınız yoksa, yenilen her çikolata dişlerin çürümesine sebep olur.
  4. Beynin uyuşmasına zemin hazırlayan maddeler var. Eğer çok fazla tüketilirse, insan vücudunda bir mayışma ve isteksizlik hakim olur. Buda çalışma düzeninize zarar verir.
  5. Eğer migren rahatsızlığınız varsa, doktorlar tarafından da çikolata yemeniz tavsiye edilmez. Bu durumda çikolata yenirse, ağrıları tetikleyen bir silaha dönüşür.
  6. Çikolatanın bağımlılık yaptığını söylersek ne dersiniz? Evet uzmanlar fazla yenilen çikolatanın beyinde serotonin, dopamin gibi mutluluk hissi veren hormonları salgılanmasını sağladığını bunun da insanda meydana getirdiği rahatlık ve huzurdan dolayı bağımlılığa kadar dönüştüğünü söylemektedir.
  7. Kalbe iyi gelen çikolata, aynı zamanda da beyine de iyi gelmekte. Ama fazla tüketilmesi halinde hem beyine hem de kalbe zarar veriyor.

Son olarak çikolata tüketmeden önce, ne kadar tükettiğinizi düşünün yeter.

 

Bir Cevap Yazın