Çocukların gelişiminde hayvan sevgisinin rolü nedir?

Çocuk gelişiminde hayvan sevgisi son derece önemli bir rol üstlenir. Çocuk küçük yaşlardan itibaren Dünya üzerindeki yaşamın sadece insanlardan ibaret olmadığını, kendi dışında Dünya üzerinde yaşayan pek çok canlı olduğunu ve bu canlıların yaşamına saygı duyması gerektiği öğrenir. İşte küçük yaşlarda bu bilince erişen çocuk, ilerleyen yaşlarında da bu bilinçle hayvanlara yaklaşır ve hem insanlara hem de diğer canlılara karşı sevgi dolu bir birey haline gelir.

hayvansevgisi2

Hayvan sevgisinin çocuğa küçük yaşlarda kazandırılmaya başlanması önemlidir. Kimi bireyler bunu hijyenik bulmasa da aslında bakıldığında çocuğa ne hijyen ne de psikolojik yönden zararı vardır. Aksine çocuğun gelişimine katkı sağlayan önemli unsurların başında gelir. İşte tüm bu sebeplerden ötürü mümkünse evde evcil hayvanlara yer vermek ya da çocukları sokak hayvanlarıyla buluşturmak, parkta onlarla oynamalarına izin vermek, barınak ve hayvanat bahçelerine götürmek önemlidir.

Hayvan sevgisi çocuğun duygusal erişkinliğini tamamlamış sosyal bir birey olmasında da son derece etkilidir. Bu sayede çocuk diğer yaşıtlarından son derece anlayışlı ve olgun bir kişi olarak hayatına devam eder. Ancak hayvanlara karşı olan tavrınızın çocuğunuz için bir model teşkil ettiğini de unutmamanız gerekir. Öyle ki çocuklarınız siz hayvana nasıl yaklaşırsanız onlar da bu konuda sizi örnek alacaktır. Dolayısıyla hayvanlara alınır – satılır bir nesneymiş gibi yaklaşmamanız gerekir. Hayvan sevgisiyle büyüyen ve onlara doğru yaklaşım sergileyebilen bir çocuk aynı zamanda empati kurmada da son derece başarılı olur.

DBE yani Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden de pek çok uzman psikolog hayvanların çocuğun gelişiminde önemli bir görev sahibi olduğunun altını sıklıkla çizmektedir. Hayvan sevgisiyle büyüyen çocuk topluma uyum sağlama, yeni ortamlara adepte olma konusunda da son derece başarılı olur. Çocuklarınıza kansorejen madde içeren oyuncaklar, pahalı teknolojik aletler almak ve küçük yaşta onları bu nesnelere bağımlı hale getirmek yerine kendilerine yavru bir evcil hayvan alabilir ve gerçek bir sevgi bağı kurarak yetişmesini sağlayabilirsiniz.

hayvanlari-koruma-gunu-11

Küçük yaşta sahip olduğu sorumluluk duygusu ile de diğer yaşıtlarından oldukça daha olgun bir çocuk sahibi olacaksınız. Doğadan kopmuş, yalnızca şehir hayatına ve insanlara alışık bir çocuğun kendisinden başka ve en önemlisi de kendisine benzemeyen bir canlının varlığını kabul etmesi son derece güçtür. Özellikle son aylarda hayvanlara karşı uygulanan şiddet haberleri de gündemde sıcaklığını korumaktayken, hayvanları sevmek ve onların yaşamına saygı duymak artık önemli bir meziyet haline geldi.

Hayvanlara işkence eden, onların canına merhamet etmeyen, onları taciz eden psikolojik açıdan sorunlu bireyler yetişmesini önlemenin en önemli yolu çocuğa kazandırılacak olan hayvan sevgisinden geçer. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in hadisi, dinimizde de hayvanların korunmasına önem verildiğini açıkça ortaya koyar: ”Her yaş ciğer (sahibi) için bir ücret vardır.” Hayvanlara iyilik eden de kötülük eden de bunun karşılığını ahiret aleminde hak ettiği kadar alacaktır.

Çocuklarınızı hayvan sevgisiyle büyütün, onların her cana saygı duymasını sağlayın. Bu sayede toplumdaki her canlı sokaklarda güvenle ve özgürce dolaşabilecek; hayvanlarla dost ve merhamet duygusuna sahip bireyler yetişecektir. Çocuklar arasında ayrımcılık ve şiddete karşı da olumlu bir seyir gözlemlenmesine yardımcı olacağı gibi, bununla beraber paylaşım duygusunu da sağlam temeller üzerine oturtmuş bireyler yetişecektir. Unutmayın ki sevgi paylaştıkça çoğalır.

hayvansevgisi

One thought on “Çocukların gelişiminde hayvan sevgisinin rolü nedir?

  • 19 Temmuz 2014 tarihinde, saat 11:07
    Permalink

    merhaba hayvanlar ve barınaklar hakkında insanları bilinçlendirme amaçlı bir broşür hazırlıyorum izniniz olursa bu yazınızdan alıntılar almak isterim…

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: