Baharatlı patates kavurma nasıl yapılır?

Patates hepimizin sevdiği bir sebzedir. Hatta sebzeler arasında birçoğumuzun da favorisidir. Hele ki patates kızartmasına hayır diyecek hiç kimse yoktur. Aksine ”Her gün yesem bıkmam” diyebilecek pek çok kişi bulunur. Aynı zamanda çorbasından türlü türlü yemeğine ve birbirinden lezzetli salatalarına kadar pek çok çeşitte kendisini kullanabiliriz.

Tüm bunların yanında patates aynı zamanda insan sağlığı için de son derece faydalı bir sebzedir. Öyle ki faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Sizlere birkaçından bahsedecek olursak; öncelikli olarak bu sebze son derece kuvvetli bir virüs yok edicidir. Virüslerle savaşmak için vücudunuzun ihtiyaç duyduğu en önemli silahları kendi bünyesinde barındırır. İçerisinde fosfor, magnezyum, selenyum gibi birbirinden önemli mineraller bulundurur. İçerisinde bulunan sodyum miktarı düşük olduğu için kalp ve damar sağlığına dikkat etmesi gereken kişiler açısından değerli bir sebze olup, yine içerisinde bulunan potasyum ile de tansiyonu dengede tutar.

patates

Sindirimi kolaylaştıran mide dostu bir sebzedir. Bu sayede aynı zamanda kabızlığa karşı da oldukça iyi gelir. Vücudumuzu toksin maddelerden arındırır. Adeta bizler için bir temizleyici görevini taşır. Yalnız patates tüketiminde de bazı kişilerin dikkatli olması gerekir. Neticesinde biliyoruz ki herşeyin fazlası zarardır. Yeri geldiğinde bir insanın gün içerisinde tüketeceği su miktarını aşması bile birtakım sıkıntılara yol açabilir. Patates konusunda ise şeker hastalığı olan kişilerin bu sebzeye karşı dikkatli bir tüketim sergilemesi gerekir. Ancak bunun dışında mutfaklarda patatese mutlaka yer verilmelidir.

firinda_baharatli_patates_tarifi

Patates kızartması çok sevilir, hele de baharatlıysa… Ancak kimi kişiler bunu fazla ağır bulabilir. Neticesinde kızartma da fazla sağlıklı değildir. Bu sebeple sizlere yazımızda kızartma değil de haşlama olarak baharatlı patates nasıl yapılır, bunun tarifini vereceğiz. Eminiz ki kızartmasından çok daha pratik ve en önemlisi de sağlıklı olan bu tarifi sizler de çok seveceksiniz. Öyleyse sözü daha fazla uzatmadan tarifimiz için gerekli olan malzemelere ve yapım aşamalarına geçelim.

Malzeme Listesi

 • 2 adet orta boy patates
 • 1 çay kaşığı karabiber
 • 1 çay kaşığı pulbiber
 • 1 çay kaşığı kekik
 • 1 çay kaşığı nane
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Yapım Aşamaları

 1. Öncelikli olarak bir tencerede su kaynatınız ve ardından kaynar suyun içerisine patateslerinizi bırakarak haşlayınız.
 2. Patatesleriniz yumuşadıktan sonra tencereden alarak soğuk sudan geçiriniz ve bir müddet dinlendiriniz.
 3. Soğumuş patateslerinizin kabuklarını soyduktan sonra minik minik küpler halinde doğrayınız.
 4. Önceden ısıtmış olduğunuz tavada bir yemek kaşığı zeytinyağı ve bir yemek kaşığı tereyağ kızdırınız.
 5. Kızdırmış olduğunuz yağın içerisine patateslerinizi bırakınız.
 6. Üzerine sırasıyla tüm baharatlardan bir çay kaşığı ilave ettikten sonra baharatların lezzeti patatese işleyene kadar karıştıra karıştıra kavurmaya devam ediniz ve ardından servis ediniz.
 7. Arzu ederseniz renk ve tat katması açısından kavurma işlemi sırasında bir yemek kaşığı salça da ilave edebilir, ardından servise sunabilirsiniz.

Tüketim Önerileri

Patates kavurmasını özellikle kahvaltılarınızda bir bardak sıcak demli çay ve beyaz peynir eşliğinde tüketebileceğiniz gibi arzu ederseniz sarımsaklı yoğurtlu sos eşliğinde de öğle atıştırmalığı olarak keyifle tüketebilirsiniz.

patates kavurma

Ellerinize sağlık, afiyetler olsun.

Bir Cevap Yazın