Çocuklarda obezite tansiyon yükselmesine neden olur mu?

obeziteÇocuklarda tansiyon doğum anından itibaren her yaşta etkili olabilen sorunlar arasındadır. Yeni doğan bebeklerin bile yüksek tansiyon sorunu bulunabilir. Bu rahatsızlık genellikle belirti göstermeden gelişebilir. Bazı hastalarda ise baş ağrısına, burun kanamasına, baş dönmesi ile birlikte görmede bulanıklık gibi belirtilerin gelişmesine sebep olabilir. Kan basıncının yükselmesi olarak bilinen tansiyon yüksekliği sinsi bir ilerleme göstermektedir. Daha önceden yakınma olmasa bile, bir anda felç gibi kalıcı beyin hasarları, kanda üre değerinde yükselme, ağızdan kan gelmesi gibi ciddi sorunların gelişmesine neden olabilir. Tansiyon sorunu bulunan yetişkin kişilerde bu yavaş bir seyir izleyebilir ve ani ölümcül sonuçlara yol açmama gibi etkilere neden olabilir. Ancak çocuklarda görüldüğünde daha sessiz ve sinsi bir şekilde ilerleme gösteren tansiyon yükselmesi, bir anda daha yüksek değerlerle seyredebilir ve daha tehlikeli olabilir. Bu yüzden çocukların bir yaşına gelmesiyle birlikte düzenli olarak tansiyonlarının ölçülmesi gerekir. Çünkü bu yapılmadığı zaman, çocuğun tansiyon hastası olduğunu belirleme olasılığı bulunmamaktadır. Gizli kalmış olan tansiyon sorunu çocuklarda ileride vücutta diğer organlarda geri dönüşümü olmayan sorunların gelişmesine neden olabilir.

Tansiyon yüksekliği çocuklarda tehlikeli olur mu?

Herkesin yeni doğan döneminden itibaren belli bir kan değeri bulunur. Yeni doğan dönemindeki 8/5 olan değer, yaşın ilerlemesiyle birlikte 18 yaşına gelince 12/8 değerlerine ulaşmaktadır. Çocuklarda tansiyon sorununun olduğundan bahsetmek için, kolunun ölçüsüne ve yaşına uygun olan bir tansiyon aletiyle tansiyonunun düzenli ölçülmesi gerekir. Yetişkin olan bir kişide 13/8 değerlerinin üzeri yüksek olarak kabul edilse de, çocuklarda ölçülen 10/7 bile yüksek kabul edilebilir. Çocuklarda cinsiyet, yaş ve kiloya göre farklı tansiyon değerleri bulunur. Bu yüzden tansiyonu ölçülen çocukların çizelgelerden faydalanılarak, çocuk için normal tansiyon değerinin ne olduğu tespit edilmelidir. Bu yapılanla çocuktaki yüksek tansiyon rahatsızlığı tespit edilebilir.

Çocuklarda tansiyon hastalığı neden olur?

Yetişkinlerdeki tansiyon sorunu genellikle tek başına gelişme gösterir. Ancak çocuklar için genellikle altta başka bir hastalık bulunur. Bu hastalıkların arasından en fazla görüleni böbrek hastalıklarıdır. Bundan başka tansiyon yükselmesi kalp hastalıkları, damar sorunları, hormonal etkiler, metabolik hastalıklar, kırıklar, kullanılan bazı ilaçlardan, yanıklardan ve alerjik reaksiyonlardan dolayı gelişme gösterebilir. Özellikle yeni doğan dönemindeki ve küçük bebeklerdeki kalp ve damar sorunlarında, böbrek hastalıklarında, damarlarda pıhtı gibi sorunlarda tansiyon yükselmesine sebep olabilir.

Çocuklarda obezite tansiyona neden olur mu?

Yetişkinlerde olan primer tipte birincil yüksek tansiyon, çocukları da etkileyebilir. Günümüzde çocuklardaki bu tansiyon türü oldukça sık görülmektedir. Bunun sebeplerinden biri obezitenin çocuklar arasında giderek artmasıdır. Fast food tüketiminin fazla olması, televizyonda ve bilgisayar karşısında daha fazla vakit geçirmeleri nedeniyle hareketlerde azalma, cips gibi yağ içeriği yüksek olan atıştırmalıkları daha fazla tüketmeleri nedeniyle obezitenin yaygınlaşması, tansiyon hastalığı da artış göstermiştir. Bu türde olan tansiyonun önlenmesi için, çocuklarda düzenli egzersiz yapılması, tuz alımının kısıtlanması gibi önlemler alınması gerekmektedir. Çünkü yapılan hem tansiyonun önlenmesi için, hem de kolesterol yüksekliğine ve şeker hastalığı gibi hastalıkların önlenmesinde faydalı olur.

Çocuklarda tansiyon nasıl takip edilir?

Çocuklar en az yılda bir kez, kendilerine uygun olan bir tansiyon aletiyle tansiyon değerlerinin ölçülmesi gerekir. Tansiyon değerlerinin yüksek çıkması halinde, bunun altında yatan hastalığın belirlenmesi için değerlendirme yapılmalıdır. Kullanılan ilaçların düzenli alınması, tansiyonun düzgün değerlere gelmesine kadar ilaçların kesilmemesi ve devamlı olarak doktor kontrolünde olması gerekir. Tansiyon değerleri düzene sokulmadığında, tedavinin uygulanmaması durumunda kalp, böbrek, göz hastalıkları ön plana çıkar ve vücutta diğer organlarda hasar oluşur. Tansiyon sorunu erken dönemde belirlendiğinde ve tedavi edildiğinde bu olumsuzlukların giderilmesi mümkündür. Tedaviye destek olan beslenmeleri de düzene sokulmalıdır.

Bir Cevap Yazın