Çocuklara balık yağı ne zaman verilebilir?

balık yağıBalık yağı tüm dünyada faydalarıyla en fazla tanınan, yaygın bir şekilde kullanılan, aynı zamanda üzerinde en çok tıbbi inceleme yapılmış olan bir ek besin kaynağıdır. Balık yağı özellikle çocukluk dönemi başta olmak üzere yaşamın her döneminde kullanılması gereken önemli bir vitamindir.

Balık yağı insanların yaşamı boyunca kullanmaya ihtiyaç duyduğu ve bu nedenle çoğu besini alması anlamına gelir. Balık yağının içeriğinde bol miktarda Omega 3 bulunur. Balık yağının özellikle yeni doğum yapan kadınlar üzerinde de çok etkili olduğu tespit edilmiştir.

Balık yağı çocuklara ve gençlere çok sayıda faydalıdır. Balık yağı, hem iltihap onarıcı, hem vücuttaki toksinleri temizleyen ve bunları gideren, kitle engelleyici ve damar sertliğini, damar daralmalarını, çoğu tıkanıklıkları giderici etkilere sahiptir.

Balık yağı dünyada gelişmiş ülkelerde bol miktarda tüketilir. Bu konuda yapılan incelemelere göre Japonya’da yeni doğan bebeklere anne sütü ile birlikte balık yağı verilir. Bu yüzden Japonya’da insanların ömrü oldukça uzundur. Bunun dışında kalp ve damar hastalığına yakalanmış olan kişilerin sayısı daha azdır. Balık yağı aynı zamanda gebe bebek bekleyen kadınlara da hamilelik dönemi boyunca düzenli bir şekilde verilmelidir. Bu anne adayının genel sağlığı üzerinde etkide bulunduğu gibi, anne karnındaki bebek içinde faydalıdır.

Uzmanlar aynı zamanda haftada iki defa balık tüketen kişilerin dışarıdan balık yağı kullanmasının gerekli olmadığını da belirtir. Ancak ülkemizde olan balıklar sıcak deniz balığı olduğu için, balıkların içeriğinde oldukça az Omega 3 bulunur. Bu yüzden özellikle ülkemizde çocuklar ve gençler balık tüketiminin yanı sıra dışarıdan ek gıda olarak balık yağı almalıdır.

Balık yağı bebeklere doğduğu andan itibaren hemen verilebilir. Yeni doğan bebeklerde, ilk altı ay süresince anne sütü ile beraber ek balık yağı verilebilir. Balık yağı, mamayla beslenen çocuklarda daha az kullanılabilir. Daha büyük çocuklar için günlük olarak balık yağı kullanımı 500-1000 mg arasında olabilir.

Balık yağı vücutta hücre ve beyin gelişiminde çok faydalıdır. İçinde olan mineral ve vitaminler ile beraber balık yağı, hücre sinyal sistemi ile beynin biyo sentetik yapısını kuvvetlendirmektedir. İnsan beyninin yaklaşık % 60 kadarı yağdan oluşur. Bu yağlardan % 20’si ise omega 3 yağından oluşur.

Balık yağı çocuklara verildiğinde besinlerle birlikte verilmelidir. Bunun sebebi balık yağının vücutta sentezlenmesi yüzündendir. Somon, tuna ve uskumru gibi balıklar omega 3 açısından diğer balıklara göre daha zengindir. Balık yağı çocuklara mevsim gözetilmeden, yaz ve kış döneminde verilebilir.

Bir Cevap Yazın