Çocuk Esirgeme Kurumu nedir?

Çocuk Esirgeme Kurumu; Himaye-i Etfal ismiyle 1917 kurulduktan sonra 1921 yılında Himaye-i Etfal Cemiyeti olarak bir dernek statüsü kazanmış ve son olarak 1980 yılında devlet kurumu haline getirilerek günümüzdeki ismini almıştır. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Çocuk Esirgeme Kurumu; ülkemizdeki yoksul ve korunmaya muhtaç olan çocukların bakımından sağlığına her ihtiyacını karşılamak için hizmet vermektedir. Bakıma muhtaç ve yoksun çocuklara eğitim, sağlık, kültür, sosyal, bakım gibi hizmetler sunan Çocuk Esirgeme Kurumu, çocuklara olduğu kadar bu çocukların ailelerine de aynı desteği vermektedir. Ülkemizdeki en önemli devlet kurumlarından biri olan ve gelecek nesillerin gerek fiziksel gerekse de psikolojik olarak sağlıklı bireyler olarak yetişmesini sağlayan Çocuk Esirgeme Kurumu, sunduğu hizmetleri düzenli bir şekilde devam etmesi gereken devlet kurumlarından biridir.

1980 Darbesi ile birçok kurum ve kuruluş gibi devlet tarafından yeterli destek alamayan Çocuk Esirgeme Kurumu, bir dönem kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı Çocuk Esirgeme Kurumu’nu devralarak, kurumun çehresinin değişmesini sağladı. Yaşlı Hizmet Merkezi, Çocuk ve Gençlik Merkezi, aile danışmanlığı, çocuk yuvaları, Sosyal Hizmet Müdürlükleri, toplum merkezleri, rehabilitasyon ve bakım merkezi ve huzurevleri gibi oluşumları bünyesinde barındıran Çocuk Esirgeme Kurumu toplumun geniş bir kesimine hizmet sağlamaktadır.

Sosyal Hizmet Kanunu kapsamında faaliyetlerini kanuni esaslar doğrultusunda yapan Çocuk Esirgeme Kurumu, katma bütçeli bir kurum olarak hizmet vermektedir. 1983 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Kanunu ile birlikte yapısı değiştirilen kurum, katma bütçeli olarak Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na bağlandı. 1991 yılına kadar Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet veren Çocuk Esirgeme Kurumu, bu yıl çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname ile Başbakanlık’a bağlanmıştır. Kamu tüzel kişiliği olan bir kurum olması dolayısıyla toplumdaki yardıma muhtaç kişilere verdiği hizmetlerinin tamamı, yine toplumu oluşturan bireyler tarafından sağlanmaktadır.

Bir Cevap Yazın