Adolf Hitler nasıl öldü?

En baştan söylemek gerekir ki, “Adolf Hitler nasıl öldü” sorusu 1945 yılından beri tüm dünyanın sorduğu ve aldığı cevaplarla pek de tatmin olmadığı bir sorudur. Nazi Almanya çok büyük umutlarla ve Adolf Hitler liderliğinde girdiği 2. Dünya Savaşı’ndan ağır bir mağlubiyet ile ayrılmış ve başkent Berlin kelimenin tam anlamıyla “bir harabeye dönüşmüştür”. Günler öncesinde, Adolf Hitler yanında kalan son kurmaylarıyla birlikte yeraltında saklanmaktan başka bir şey yapamayacağını anlar ve Nazi subaylar artık savaşın kaybedildiğine dair konuşmaları yüksek sesle yapmaya başlar. Bu kaos ortamında dahi çevresindekileri akıl sağlığından şüphe ettirircesine hala savaşa dair planlar yapan ve “galibiyet” kelimesini kullanabilen Adolf Hitler, birkaç gün sonra belki de medeniyet tarihinin en büyük komplo teorilerinden birine alet olacağından habersizdir…

Adolf Hitler başkanı olduğu Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi ile Almanya’da ezici bir üstünlükle ve unutulmaması gerekir ki “demokratik” bir şekilde iktidara gelmiş ve kısa bir süre içinde 2. Dünya Savaşı’nı başlatmak için çalışmalara başlamıştır. Savaşın kaybedileceğinin anlaşılmasıyla birlikte ölümü üzerindeki komplo teorileri de giderek daha da karmaşık hale gelir. Nazi Almanya’nın savaşı kaybedeceğinin kesinleşmesi, 23 Nisan 1945 tarihinde Sovyet ordusunun Berlin’e girmesiyle gerçekleşmiştir. Başkenti bir harabeye dönen Nazi Almanya’nın Führer’i ise, tüm bunlar olurken yıllar boyunca sevgilisi olan ve kısacık bir süre eşi olarak yanında olan Eva ile birlikte yeraltı sığınaklarında yaşamaktadır.

Resmi kayıtlara göre Adolf Hitler, intihar ederek ölmüş ve “kendi vasiyeti” üzerine cesedi de ölümünün hemen ardından yakılmıştır. Berlin’in istila edilmesiyle birlikte savaşı kaybettiği garantilenen Almanya’nın galibiyet umudu kalmayınca, Adolf Hitler’in Ruslara esir düşmemek için eşi “Eva Hitler” ile birlikte intihar ettiği söylenmektedir. Ancak tüm dünya çapında merak edilen konuların başında, yakılmış olsa dahi Adolf Hitler’in cesedinin teşhis edilebilecek bir halde olması gerektiğidir. Hitler’in cesedinin nerede olduğu ya da tam olarak kim tarafından yakıldığına dair söylentiler olsa da, bunlar birer iddianın ötesine gidememiştir. Birçok bağımsız araştırmacı Adolf Hitler’in aslında intihar etmediğini ve Sovyet birlikleri Berlin’e girmeden çok önce kaçmayı başardığını söylemektedir.

Nazilerin Kuzey Yarımkürede özellikle 60º paralelinin ötesinde gerçekleştirdiği araştırmalardan yeraltındaki gizli şehirlere birçok Nazi efsanesi, Adolf Hitler’in ölmediğine dair komplo teorilerinin odak noktası olmuştur. Adolf Hitlerin ABD’ye kaçtığı, ameliyat ile yüzünü değiştirdiği ya da Berlin’i hiç terk etmediği ve başka bir cesedin yakılarak intihar süsü verildiğinde dair efsaneler bugün dahi anlatılmaktadır. Tüm bu komplo teorilerine rağmen tarih, Adolf Hitler’in 30 Nisan 1945 tarihinde intihar ederek öldüğünü yazmıştır.

Sizce Adolf Hitler nasıl öldü?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

Bir Cevap Yazın