Çocuğa uyku düzeni nasıl kazandırılır?

cocuk-ve-uykuAnne ve babaları çocuk yetiştirme konusunda en zorlayan unsurlardan biri gece uykusu konusudur. Bebeklikten itibaren gece uykusuna direnen, anne ve babaları uykusuz gecelere mahkum eden çocuklara, çocukluk dönemleri bitmeden sağlıklı bir uyku düzeni kazandırılması gerekmektedir. Eskilerin deyimi ile “çocuk uyurken büyür.” Fiziki ve ruhsal gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için süresi ve kalitesi yeterli bir günlük uykuyu gerçekleştiriyor olmalıdırlar.

Çocukların uykuya olan dirençlerinin en önemli nedenlerinden biri uykuyu onları oyundan, TV izlemekten, anne ve babaları ile birlikte olmaktan alıkoyan bir zaman dilimi olarak görmeleridir. Uyku, tüm bunlara gerçekten sebebiyet veren bir zaman dilimi olmaktan çıkarıldığında, çocukların da direnci büyük oranda kırılmış olacaktır.

Uyku saatini çocukların en az günün diğer saatleri kadar sevdiği bir duruma getirmenin yollarından bazıları şu şekildedir:

  • Çocuklar uyumaktan, günün büyük çoğunluğunda ayrı geçirdiği anne ve babasına tam doyamadan ayrı kalmak endişesi ile hoşlanmazlar. Uykuyu anneden ve babadan ayrı geçirmek zorunda olmadığına inanırsa direnci de oluşmayacaktır. Ancak, bu kesinlikle çocukların anne ve babalarının yatağında uyuması demek değildir. Dönüşümlü olarak bir gün annesi, diğer gün babası ile kendi yatağına giden, anne ve babasının okuduğu masal eşliğinde uyumaya alıştırılan çocuklar, uyku saatini dört gözle bekliyor olacaktır. Çünkü, onu hem eğlenceli bir masal, hem de anne ve babası ile geçirdiği keyifli bir zaman bekliyor olacaktır.
  • Uyku öncesi oyunları tasarlanabilir. Yatağın ve yorganın saklanma köşesi olduğu bir saklambaç oynanabilir mesela. Çocuğa uyku öncesi diş fırçalama, el ve yüz yıkama gibi eylemleri yapması için zaman tanındıktan sonra, yatak ve yorganın altı dışında saklanabileceği her yerde onu bulabileceğinizi söyleyerek saklanmasını isteyin ve onu bulmanız biraz zaman alsın. Kim bilir onu bulduğunuzda o belki uykunun tatlı kollarına çoktan atılmış olur. Bu keyifli uyku serüveni onun uykudan kaçmasına değil, o saatin gelmesini çok istemesine neden olacaktır.
  • Çocuğun yatak odasını onun zevklerine ve beğenisine göre dizayn etmeye önem vermek de fayda sağlayacaktır. Zira, çocuk odasını ve yatağını çok severse orada vakit geçirme isteği de artacaktır.

Çocuklarınız için en az 8 ila 10 saatlik bir uykuyu temin edecek şekilde bir uyku saati belirlemeli ve onu her gün o saatte yatağa gitmeye ikna etmeli, bu durumdan da asla taviz vermemelisiniz. Çocuklar dünyanın en uyumlu varlıklarıdır, ancak bu yönlerini karşılarında istikrarlı ve kararlı bireyler gördüklerinde sergilemeyi tercih edeceklerini asla unutmamalıyız.

Bir Cevap Yazın