Cilt kararmasına ne iyi gelir?

cilt kararmasıVücuttaki kararmalar en fazla dizlerde, dirseklerde, koltuk altı ve bikini bölgesinde etkili olur. Bu sorunlar kadın erkek herkesi etkileyebilir. Ancak kadınlarda estetik olarak daha fazla rahatsız edici etkilere neden olur. Özellikle yaz geldiğinde kısa elbise, şort, kolsuz giysiler giyildiğinde, ciltteki bu kararmalar ciddi bir sorun olur. Ciltteki kararmalar genellikle tıraş, ağda, epilasyon gibi etkenlere bağlanır. Bunların yanında cilt kararmasının başka sebepleri de olabilir. Bunlar;

  • İnsülin direnci, şeker hastalığı gibi rahatsızlıkların olması
  • Kişide aşırı terlemenin olması
  • Kilo fazlalığı nedeniyle, cilt temasının sürekli olması
  • Koltuk altında ve bikini bölgesinde kullanılan sıcak ağda ve ağdadan sonra pudra kullanılması
  • Terlemenin önlenmesi için sürekli deodorant kullanılması
  • Kişide kalıtsal olarak pigmentasyon sorunu olması
  • Epilasyon cihazının sürekli olarak kullanılması
  • İstenmeyen tüylerden kurtulmak için kullanılan jiletin ciltte tahrişe neden olması
  • Özellikle diz ve dirseklerdeki kararmaların, sürekli aynı pozisyonda bulunma nedeniyle oluşması mümkündür.

Cilt kararmaları nasıl geçer?

Cilt kararması sorunu olan kişiler öncelikle dul alarak, bu bölgeyi temizlemelidir. Duş sonrasında ince bir törpüyle ciltteki ölü derileri temizlemeleri gerekir. Daha sonra ortadan kesilmiş limonla kararan bölgenin ovulması gerekir. Bu uygulama her gün yapılırsa, her geçen gün cilt rengi açılmaya ve yumuşamaya başlar. Bunun dışında bitkisel kürlerden yararlanılarak, cilt kararmasına çözüm bulunabilir.

Cilt kararması için bitkisel çözüm önerileri

Zeytinyağı kürü: Bunun için sıcak 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı toz şekeri karıştırın. Bunu ciltte kararma olan diz, dirsek gibi yerlere sürün. 5-10 dakika cildinizde beklettiğiniz karışımı, sabunlayarak yıkayabilirsiniz.

Bitkisel yağ kürü: Özellikle bikini bölgesinde ve koltuk altında olan kararmalara bitkisel yağlarla çözüm bulabilirsiniz. Diğer bölgelere de uygulamanızda sakınca yoktur. Bitkisel yağı kullanmadan önce kararan yerlere peeling yapmanız daha iyi sonuç verecektir. peeling yapmak için, mısır unu, kil ve krem kullanarak bir karışım hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde ciltteki ölü derileri temizlemiş olursunuz. Peeling sonrası greyfurt yağı, hindistan cevizi yağı, limon yağı ve portakal yağını aynı ölçülerde karıştırarak hazırladığınız karışımı kararan bölgelere sürebilirsiniz. 15 dakika sonra bu alanları ılık suyla yıkayabilirsiniz.

Pirinç unu kürü: 1 tatlı kaşığı pirinç unu, 1 yemek kaşığı yoğurt ve 1 tatlı kaşığı elma sirkesini kâsede karıştırın. Bunu kararan bölgelere sürerek, 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra bölgeyi yıkayarak, cildinize limon sürün.

Nane kürü: Cezvenin içinde yarım fincan suyu kaynatın. Bunun içine bir avuç taze nane yapağı atın. Kısa bir süre kaynattığınız karışımın içine biraz limon suyu ilave edin. Ocaktan aldığınız karışımı soğutarak, cildinizde kararmış bölgelere sürün. 15 dakika sonra cildinizi ılık suyla yıkayın.

Yoğurt badem kürü: Hazırlayacağınız bu karışım cilt tonunun açılmasını sağlayacaktır. Önce 10 tane bademi ezin ve toz haline getirin. Bunun içine 2 yemek kaşığı yoğurt koyun. Karışımla kararan bölgelere maske yapın. Bunu yaparken cilde masaj da uygulayın. 15 dakika bekleterek, cildinizi ılık suyla yıkayın.

Cilt kararmalarında etkili olan bitkisel ürünler

Meyvelerin ve sebzelerin içindeki asidik maddeler, antiseptik anti bakteriyel maddeler cilt kararmasında en önemli yardımcınız olacaktır. Bunların arasından özellikle patates, salatalık ve limondan yararlanabilirsiniz. Kararan bölgeleri 1 dilim patatesle ovabilir, patatesin suyu ile bu alanları silebilirsiniz. Salatalık içinde aynı işlemleri yaparak, cilt kararması olan bölgelerde kullanabilirsiniz.

Eğer limonu tercih edecekseniz, limonun cildi kurutucu etki de yapacağını göz önünde bulundurun. Bu nedenle uygulamadan sonra cildinize nemlendirici krem sürmelisiniz. Limon suyunun içine arzu ederseniz, bal, yoğurt ve toz zerdeçal karıştırarak daha etkili bir karışım hazırlayabilirsiniz.

Vücudunuzda dizlerde, dirseklerde, koltuk altı ve bikini bölgesi gibi alanlarda olan kararmalar için, yumurta sarısından elde edilen yumurta yağını kullanabilirsiniz. Cildinizde bir gece bekleteceğiniz yumurta yağı sayesinde kararan bölgelerde iyi bir sonuç alabilirsiniz. Yumurta yağını evde yapmayı isterseniz, haşladığınız yumurtaların sarısını bir tavanın içinde yakıncaya kadar pişirin. Yumurta sarıları yandığında, tavanın içine yağını bırakır. Hem cildinizi yumuşatan, hem de kararmalara iyi gelen bir ürün elde etmiş olursunuz.

Cilt kararmaları için içeriğinde lesitin ya da aloe vera olan hazır kremleri de kullanabilirsiniz. Kararma olan bölgelerde kremleri her gün 2 defa uyguladığınızda, faydasını göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın