Çilek yağının yararlı etkilerini biliyor musunuz?

çilek yağıÇilek yağı çilekten elde edilen bitkisel yağlardan biridir. Son yıllarda çilek yağının kullanımı oldukça yaygın şekildedir. Çileğin lezzetiyle sevmeyeni yoktur. Bu nedenle bir meyve türü olarak tercih edilir. Aynı zamanda çilek koku bakımından da çok etkili bir aromaya sahiptir. Bu meyveden elde edilen yağ, günümüzde yeni yeni kişilerin kullanımı için yaygınlaşmaktadır. Çilek yağı meyvenin kendisi kadar hoş bir kokuya sahiptir. Bunun yanında kullanılması sırasında bitkisel olduğundan sağlık açısından önemli faydalara sahiptir. Özellikle cildi gençleştirici etkiye sahip olan, cildi daha gergin hale getiren ve besleyici özelliğiyle kullanımında çok sayıda faydası olan bir bitkisel yağdır. Çilek yağını sadece pasta yapımında ve kek yapımında değil, cilt bakımında da kullanabilirsiniz. Bu yağın cilde faydaları olduğundan cilt bakımı ve aromaterapi alanında güçlü etkilere sahiptir.

Çilek yağının faydaları nelerdir?

 • Güzel bir aroması olması nedeniyle çilek yağı bir aromaterapi yağı olarak kullanılır
 • Cilt sağlığı için oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır
 • Çilek yağıcildi yumuşatıcı etkiye sahiptir ve vücutta etkili olan mikropların yok edilmesini sağlar
 • Kuru ciltlerde olan dökülmelere karşı iyi gelir ve cildin nemlenmesinde etkili olur
 • Ciltte gözeneklerin açılmasında faydalı olur
 • Oluşan sivilcelerin giderilmesinde ve ciltteki siyah lekelerin giderilmesinde etkilidir
 • Çilek yağı ılık su ile karıştırılarak ile hazırlanan karışımla ayaklar yıkandığında, ayaklarda olan ölü hücrelerin onarılması için yani ölü hücrelerin arındırılmasında çok faydalıdır
 • Çilek yağı vücudu güçlendirilir
 • Cilde tazelik ve güzellik verir
 • Pasta ve kek yapımı sırasında aroma olarak kullanılabilir, pasta ve keklere çileğin nefis güzel kokularını verir

Çilek yağı nasıl kullanılmaktadır?

Çilek yağı cildin güzelleşmesi için harici olarak kullanılır. Çilek yağı cildi sıkılaştırır, cildi besler, cildin daha canlı olmasını sağlar. Cilde tazelik vermesi için, çilek yağının cilt maskesi olarak kullanılması gerekir.

Aroma terapi olarak çilek yağı kullanılmaktadır. Aroma terapi için çilek yağı banyo suyuna birkaç damla damlatılıp kullanılır. Bunu bir parça pamukla cilde sürerek te kullanabilirsiniz.

Ayak bakımında çilek yağını tercih edebilirsiniz. Ayak bakımında kullanmak için, çilek yağını vazelin ve papatya yağı ile birlikte aynı ölçülerde karıştırılarak hazırlanan karışımı elde edin. Bu karışımın ayağa sürülmesi, ayaklarda çatlak olan bölgelerde yararlı etkiler yapar, ayakların yumuşak olmasını sağlar.

Çilek yağı cilt maskesi olarak kullanılabilir. Çilek yağı cilt bakımında oldukça yararlı etkilere sahiptir. Çilek yağı direkt olarak cilde sürülerek kullanıldığında oldukça faydalı olur. Ciltte olan pürüzleri giderir, ciltte oluşan sivilceleri yok eder ve ciltteki siyah noktalardan kurtulmak için kullanılır.

Çilek yağı cilt maskesinde kullanılan malzemeler

 • 15 mg doğal kayısı yağı
 • 15 mg doğal buğday yağı
 • 15 mg doğal mavi anemon çiçeği
 • 15 mg doğal çiçek yağı

Cilt bakımında çilek yağı maskesinin uygulanması 

Önce bütün malzemeler tam olarak hazırlanır ve malzemeleri karıştırmak için cam bir kâse hazırlanır. Malzemelerin hepsini cam kâseye alarak iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı kullanmadan önce bütün cildinizi ya da sadece bu maskenin uygulanacağı bölgeyi gül suyu ile silin. Sonra karışımı vücudunuzdaki bölgeye uygulayabilirsiniz. Bu arada özellikle şunu belirtmek gerekir, göz çevresine bu maskeyi uygularken oldukça dikkatli olun ve göz çevresinde bunu uygularken maskeyi dıştan içe doğru yedirin.

Çilek yağının kullanımında herhangi hiç bir şekilde yan etki bulunmamakta olup, bu yağı alırken içeriğinde katkı maddesi olmayanın kullanılması tavsiye edilir. Buna dikkat etmezseniz bazı yan etkiler olabilir. Bu yağın kullanmak için mutlaka güvendiğiniz yerlerden doğal olan çilek yağını tercih etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın