Charlie Chaplin kimdir?

Hiç tartışmasız dünya sinema tarihinin en büyük isimlerinden biri olan Charlie Chaplin, kendi oluşturduğu modern palyaço tiplemesi olan “Şarlo” ile özdeşleşmiş bir sinema yönetmenidir. Yönetmenliği kadar oyunculuğuyla da sinema dünyasına damgasını vuran Chaplin, ayrıca yazarlıkta yapmıştır. Her ne kadar Charlie Chaplin’i ABD meşhur etmiş olsa da, kendisi aslen İngiliz’dir. Londra’da dünyaya gelen Chaplin oldukça fakir bir ailenin çocuğu olarak büyüdü ve 23 yaşında herkes gibi büyük hayallerle ABD’ye gitti. Chaplin’i herkesten farklı kılansa, hayallerini gerçekleştirmiş olmasıdır.

1913 yılında genç bir delikanlı olarak ABD’ye giden Charlie Chaplin, çok geçmeden 1914 yılında ilk filmine imza attı. Chaplin’in 1914 çevirdiği “Making a Living” adlı filminin ardından çevirdiği 2. filminde, efsanevi Şarlo karakteri ortaya çıkmıştır. “Kid Auto Races in Venice” isimli 2. filminde oldukça bol bir pantolon ve melon bir şapka takan Şarlo karakterine bürünen Charlie Chaplin, ayrıca bu karaktere yerinde asla durmayan bir baston da ekledi. Şarlo karakterinin palyaçoları andıran kocaman ayakkabıları da karakterin çok daha komik görünmesine neden olmuştu.

Dünya sinema sanatı ile yeni tanışıyor ve beyaz perde üzerinde olan olayları büyük bir tutkuyla takip ediyordu. Charlie Chaplin de insanların sinemaya gösterdiği bu büyük ilgiden yararlanarak, takip eden yıllarda altmışın üzerinde filme imza atarak seyircilerin hafızalarına kazındı. 1918 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan A Dog’s Life ile dünya çapında eşine az rastlanır bir üne kavuşan Chaplin, artık sinema dünyasının yaşayan efsanelerinden biri haline gelmiştir. Günümüz sinema sektöründe faaliyet gösteren en büyük yapım şirketlerinden biri olan United Artists firması da, Charlie Chaplin’in büyük katkısıyla kurulmuştur.

Ortağı olduğu United Artists firmasıyla devam eden yıllarda sinema dünyasının en önemli başyapıtları arasında gösterilen Sirk, Sahne Işıkları, Büyük Diktatör ve Altına Hücum gibi filmlere imzasını attı. Charlie Chaplin, tamamını kendi tasarladığı sahnelerde akıl almaz olayların üstesinden gelen ve akrobatik olmak istemese de akrobatik hareketlerde büyük başarı gösteren Şarlo karakterini büyük bir başarıyla canlandırdı. Hareketli ve heyecanın biran dahi olmadığı sahnelerde çok başarılı olan Chaplin, ayrıca duygusal sahnelerde dramatik duruşuyla seyircilerin kalbinde taht kurmayı da başarmıştır. Ayrıca Charlie Chaplin, California’da düzenlenen “En İyi Şarlo Taklidi” yarışmasına kimseye haber vermeden katılmış ve ilginç olarak ancak 3. olabilmiştir.

Bir Cevap Yazın