Charles Bukowski kimdir?

1char116 Ağustos 1920 yılında Almanya’da doğmuş şair-yazardır. 2 yaşında ailesi ile birlikte ABD’ye yerleşmiştir. Hayatının büyük çoğunluğunu Los Angeles şehrinde geçirmiş, yazılarını orada yazmıştır. Babası Polonya asıllıdır. Annesi de Alman, terzilik ile uğraşan sakin bir kadındır.

Charles Bukowski babasının işsiz olduğu zamanlarda ve çocukluğunun hemen hemen her döneminde babasından şiddet görmüştür. Bedeninde oluşan çıbanlardan da çok çekmiş bu yüzden hep içine kapanık ve yalnız takılan biri olmuştur. Fakat babasının dengesizliği yüzünden kendi de olmayacak yerlerde kabadayılıklar yapıp başını belaya sokmuştur.

Charles Bukowski yazmaya başladığında kendini iyi hissettiğini fark etmiş ve devam etmiştir. Bunu Ekmek Arası kitabında kendi söylüyor. Daha sonraları yazılarını dergilere göndermiş fakat çoğunlukla reddedilmiştir. Liseyi bitirdikten sonra Los Angeles Üniversitesinde Gazetecilik dersleri almaya başlamış onu da 1 sene sonra bırakmıştır. 24 yaşında iken “Aftermath of a Lenghty Rejection Slip” isimli bir kısa öyküsü yayımlandı.

Hayatının çoğunu uç noktalarda yaşayan, yalnızca istediğini yapıp parayı umursamayan bir insan olmuştur. Kadınları anlamaya çalışmış içkilerle dostluk kurmuştur. Yaşamı boyunca tutuklanmış, dayak yemiş ama hep kendi bildiğini yapmış bir insandır. Çeşitli işlerle uğraşmış ama düzenli bir hayatı benimsemeyi reddetmiştir. Bu korkusuz adam 2 defa evlenmiş ve bir de kız çocuk sahibi olmuştur. Ne yazık ki Pulp romanı bitirdikten sonra 9 Mart 1994’te 73 yaşındayken omurilikten yayılan lösemi sebebiyle San Pedro, Kaliforniya’da hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın