Cevizin faydaları nelerdir?

cevizCeviz aromatik kokulu olan ağaç türlerinden biridir. Cevizgiller familyasının juglans cinsinden olan bu ağaçlar kışın yapraklarını dökmektedir. Ağaçların sonbaharda olgunlaşmış olan meyvelerin dışı yeşil, iç kısmı sert kabuklu, büyük çekirdekli ve en içteki bölümü iki parçadan oluşur. Sağlıklı bir yaşam sağlamak için, herkesin günlük yaşamında tüketmesi gereken cevizin, besleyici değeriyle çok önemlidir. Ceviz ağacı hem yapraklarıyla, hem de meyveleriyle geçmişten günümüze kadar hastalıkların tedavisi için ve bunların önlenmesi için ilaç olarak kullanılmıştır. Sindirim sisteminde ve kas hastalıklarının tedavisinde kullanılan ceviz yaprakları bile sağlık için şifa dağıtır. 16.17. yüzyıllarda bitkisel tedavi için bitkilerin benzemiş olduğu vücut bölümlerinin rahatsızlıklarında kullanımı yaygındı. Bu nedenle ceviz baş bölgesinin  hastalıkları, zihin tedavisi ve duygular ile heyecanın kontrol altına alınmasında kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almıştır. Günümüzde yapılmış olan klinik çalışmalarda, cevizin sağlık için olumlu etkileri bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Cevizin bilinenin dışında insan sağlığına daha da faydalı olabileceği ortaya çıkmıştır. Bu sebeple sağlıklı bir yaşam için, her yaştaki kişinin günlük beslenmesinde bulunması gereken yiyecekler arasında yer almalıdır. Günde 3-5 tane cevizin mutlaka tüketilmesi gerekir. İçerinde olan A, B1 ve B6 vitaminleri, magnezyum, sodyum, klor, çinko ve potasyum minerallerinin sayesinde sağlıklı yaşamın kapılarını aralayan ceviz, her yaştan kişiye önerilmektedir.

Yapılmış olan bilimsel çalışmalarda damar koruyucu etkisiyle, cilt sağlığına olumlu etkileriyle, tümör oluşumlarını engelleyici özelliğiyle, hipoglisemik ve ishal kesici bir gıda olduğu kanıtlanmıştır. Vücudumuzda kan dolaşımından, kolesterol düzeyinin iyileştirilmesiyle her noktada olumlu etkileri bulunan cevizin antioksidan etkileri olan, yaşlanma karşıtı bir meyve olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Araştırmalarla her hafta 2-3 avuç ceviz tüketen kişilerin, bunu yemeyenlere göre kalp krizi geçirme riskinin % 50 daha az olacağı tespit edilmiştir. Bilimsel çalışmalarla birlikte cevizin kanıtlanan yararları dikkate alınmalı ve düzenli olarak tüketimine dikkat edilmelidir.

Cevizin faydaları nelerdir?

  • İçeriğinde bulunan yüksek miktarda omega 3 yağ asitlerinin etkisiyle kalp ve damar hastalıkları, inme, şeker hastalığı, kan basıncı ve klinik depresyonun etkilerini azaltan bir besindir. Düzenli şekilde ceviz tüketimiyle birlikte kanda olan kolesterol seviyesinde düşüş sağlanmakta, kalp atışlarında olan düzensizliğin önlenmesi mümkün olmaktadır.
  • Cevizin içeriğinde olan fitosteroller, göğüs kanseri, kalın bağırsak kanseri ve prostat kanserinden korunmayı sağlar. Bu olumlu etki bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi sayesinde sağlamaktadır.
  • Damarlardaki pıhtılaşmayı önleyecek kan üretiminin yapılmasını sağlayan ceviz, iyi kolesterol oranının kötü kolesterole göre artmasına yardımcı olur. Kolesterolün damarları tıkayan etkisi olan kızarıklık ve şişme etkisi azaltılmaktadır.
  • İçeriğinde olan L-arginin kan damarlarının iç yüzeyini düzeltmekte ve kan damar sistemini rahatlatmaktadır. Yağ asitleri ile birlikte kalp ve damar hastalıklarını önleyici etkisi vardır.
  • Görüntüsü beyin yapısına benzeyen ceviz, insanlardaki anlama ve kavrama yeteneğinin gelişmesini sağlar. Çoğu yörede ceviz beynin gıdası olarak kabul edilir ve ceviz tüketiminin başarıyı sağladığına inanılır.
  • Vücutta özellikle omega 3 eksikliği olduğunda görülen hiperaktif olmak, öğrenme bozukluğu, davranış bozukluğu, hırçın olmak, uyku düzensizliği gibi etkiler, içeriğindeki zengin omega 3 sayesinde cevizle önlenebilir.
  • İçeriğinde olan yağ profili, magnezyum ve fitosteroller nedeniyle safra taşı oluşumu engellenir.
  • Cevizde olan melatonin hormonu, vücutta beyin bölümleri tarafından üretilen melatoninin kullanıma hazır halde olan formudur. Bu etkisi sayesinde uyku sorunu olan, geceleri çalışan kişilerdeki uyku düzensizliklerini ortadan kaldırır.
  • Antioksidan özellikteki ceviz, bu etkisiyle kardiyovasküler ve sinir sistemine zararlı olacak  parkinson, alzheimer gibi hastalıkların etkilerini azaltmaya, bunları önlemeye etkili olur.
  • Cevizin içeriğinde olan bazı enzimlerin içinde görev yapan bakır ve manganez bulunur. Bunlar vücuda faydalı olan minerallerdir.

Dış bölümü yeşil bir kabuk, içi tahta bir yapı, en içteki bölümü zar ve beyne benzeyen bir yapıdan meydan gelmiş olan ceviz, benzediği görüntüsü gibi beyin için çok faydalıdır. Cinsel gücü arttırıcı, diyabet tedavisinde etkili, ceviz yağının müshil etkisi, anjinde yapılan gargarası, ciltte meydana gelmiş olan sivilcelere sürülen suyu bu faydalı yiyeceğe gereken önemin verilmesi gerekliliğini anlatacaktır. Beyin için son derece önemli olan gümüş iyonlarını sağlayan ceviz, bu içeriğe sahip olan tek meyvedir. Bu özelliği ile beyin sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Bu sebeplerle cevizin tüketimine önem verilmesi tavsiye edilir.

Bir Cevap Yazın