Cemal Gürsel kimdir?

Cemal Gürsel 1895 Erzurum doğumludur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dördüncü Cumhurbaşkanıdır. Melahat Hanım ile olan cemal gürselevliliğinden Özdemir adında bir oğlu, Hatice adında bir kızı dünyaya gelmiştir. 1960’ta Kara Kuvvetleri Komutanı iken zorunlu izne sevk edilmiş, aynı yıl genç subaylar tarafından gerçekleştirilen ihtilalde lider ilan edildikten sonra cumhurbaşkanlığı görevini üstlenmiştir.

Kırk beş yıl askerlik hizmetinde bulunan Cemal Gürsel ilk savaşına 1914 yılında Kuleli Askeri Lisesi sıralarındayken Birinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi ile subay olarak katılmıştır. Gürsel Çanakkale, Filistin, Suriye ve Kurtuluş Savaş’larında yer almış üstün başarılar göstermiştir. Cumhurbaşkanlığı döneminde BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği, Anayasa Mahkemesinin bilfiil göreve başlaması, TRT’ nin temellerinin atılması, İngiliz uçaklarına Kuveyt’i işgal etmekle tehdit eden Irak için Türkiye hava sahasının açılması gibi önemli olaylar meydana gelmiştir. Cemal Gürsel Güneydoğu Anadolu Kalkınma Projesi, 5 yıllık kalkınma planları, MİT düzenlemeleri gibi bir çok önemli olaya öncülük etmiştir.

Yaşadığı beyin kanaması sonucu tedavi için Amerika Birleşik Devletleri’ ne götürülmüş ancak 16 eylül 1966 yılında sabah saatlerinde vefat etmiştir.

 

Bir Cevap Yazın