Ağrı kesici bağımlılık yapar mı?

agrikesiciTüm ilaçların vücumuza giren kimyasallar olması aslında onları birer zehir yapıyor. Bu kimyasalları faydalı hale getiren şey onların kullanım dozları. Son yıllarda ağrı kesici kullanımında çok büyük bir artış gözlemlendi. Bir çok ağrı kesicinin reçetesiz satılabiliyor olması, bu kimyasalları faydalı yapan şeyin yani doz miktarının bir uzman tarafından kontrol edilebilmesini engelliyor. Bu durumda insanlar ne kadar içmesi gerektiğini bilmediği ve durumu kendi gözünde basitleştirdiği için doz aşımı çok sık görülen bir olay.

Kronik ağrıları tedavi etmek amacıyla kullanılan ağrı kesiciler uyuşturucu etkisi yaptığı için zamanla yüksek derecede bağımlılık yaptığı biliniyor. Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Koruma Merkezi’nin açıkladığı raporda reçeteyle alınan ağrı kesici ilaçların bile doz aşımı suistimali neredeyse salgın haline dönüşmüş durumda. Yine aynı raporda birçoğunda uyuşturucu bulunan bu ilaçların çok yüsek derecede bağımlılık yaptığı vurgulanıyor. Son 10 yıl içerisinde uyuşturucu etkisi bulunan ağrı kesicilerden kaynaklanan ölümlerin %10 arttığı belgelenmiş. Bu sayı günde 40 insan ağrı kesiciden dolayı yaşamını yitiriyor demek oluyor. Halk arasında çok basit görünen ağrı kesiciler için oldukça fazla…

Kronik ağrısı olan kişilerin kesinlikle doktora başvurması gerekiyor. Günlük hayatta yaşam kalitemizin düşmemesi ve ulaşmamızın bir o kadar kolay olması sebebiyle ağrı kesicileri tercih etmekteyiz. Ağrı kesici kullandığımızda ağrımızın geçtiğini hissediyoruz ve yine ilacın etkisiyle dikkatimiz artıyor. Ancak ilaç sadece birsüreliğine işlemekte. Geçtiğini düşündüğümüz ağrılar aslında pusuda bekliyor. İlacın etkisi azalmaya başladığı an ağrıyı tekrar hissediyor ve çok kolay ulaşabildiğimiz ağrı kesiciden bir tane daha almayı tercih ediyoruz. Aynı durumu uyuşturucu bağımlıları da yaşıyor. Zaman geçtikçe ağrı kesici içme döngüsü sıklaşıyor ve ağrı kesicinin gösterdiği etki her geçen gün yetmemeye başlıyor. Bu durumda doz artışına sebep oluyor. İki yılda ayda 20’den fazla ağrı kesici içenler bağımlı sayılmaktalar. Ağrı kesiciye bağımlı hâle gelindiğinde mide ve bağırsaklarda doku hasarları oluşmaya başlıyor, bu da ölümcül kanamalara veya böbrek yetmezliğine sebebiyet veriyor. Bu yüzden kronik bir ağrımız olduğunda doktor ilk, ağrı kesici son tercihimiz olmalıdır.

Bir Cevap Yazın