Cam buğulanması nasıl önlenir?

Özellikle yağmurlu ve soğuk havalarda otomobil camları buğulanır. Öyle ki siz camı içerden ve dışarıdan istediğiniz kadar silin buğunun oluşturduğu bulanıklığı gideremezsiniz. Bu yazıda camın buğusunu gidermenin yollarını bulacaksınız.

Cam buğusunu gidermenin en doğal yolu arabanın klimasını açarak cama vuracak şekilde ayarlamaktır. Klimayı kışın sıcak yazın ise soğuk hava ayarına getirerek cama doğru yönlendirin, camdaki buğunun bir süre sonra kaybolacağını göreceksiniz. Klimayı, iç sirkülasyon kapalı durumda çalıştırmanız tavsiye edilir.

Eğer buğuyu daha kısa zamanda gidermek isterseniz klimanın derecesini artırın ve camlardan birini hafifçe açın. Camdaki buğunun daha çabuk kaybolduğunu göreceksiniz.

Camın buğusunu gidermenin ikinci ve en iyi yolu ise cam buğu önleyici kullanmaktır. Camlar kuru iken içeriden camın yüzeyine püskürtün ve iz bırakmayan bir bezle dairesel hareketler yaparak camı silin. Eğer camlar buharlıysa ve cam buğu önleyiciyi kullanmanız gerekiyorsa, bu şekilde ıslak cama da uygulayabilirsiniz, fakat etkisi daha kısa sürecektir. En iyi yöntemin bu olduğunu söyleyebilirim.

Bir diğer yöntem ise eski şoförlerin kullandığı bir yöntem. Bir elmayı ikiye kesin. Elmanın iç kısmını camın iç tarafına sürerek, tüm cama uygulayın. Pek tavsiye etmiyorum ama zor durumda kaldığınızda kullanabilirsiniz. Bir elmanın ziyan olacağını düşünürsek cam buğu önleyici kullanmaktan daha ucuz bir yöntem olmamakla birlikte, buğu önleyici kadar iyi sonuç alamayacağınız aşikârdır.

3 thoughts on “Cam buğulanması nasıl önlenir?

 • 30 Aralık 2011 tarihinde, saat 12:37
  Permalink

  neler yapmadım buhu çözücüde aldım her sabunlada denedim ama bi türlü olmadı klimayı açıyosun araba oluyo fırın gibi camı açıcam yagmur yagıyo bide bulaşık tederjanını denicem opel aste 2000 😉

  Yanıtla
 • 20 Şubat 2011 tarihinde, saat 10:00
  Permalink

  otomobin camlarındaki buğuyu önlemenin en kolay yolu sıvı sabunlu bir bezle camları silmek.selamlar.

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: