Bungalow nedir?

Son yıllarda tatil acentelerinin reklamlarında yaygın olarak kullanması ile birlikte popüler hale gelen bungolow tabiri, doğa ile bütünleşen ve sadelik vaat eden tatillerin vazgeçilmezi haline dönüştü. Bungalov olarak da yazılan bu terim, aslında Hint kültüründe yüzlerce yıldır var olan ve en basit malzemeler kullanılarak yapılan evler için kullanılan bir tanımdır. Tek katlı ve ahşaptan yapılan Hint evlerine verilen bir isim olan bungalow, tamamen organik malzemeler kullanılarak inşa edilen yaşam alanları tanımlar. Hint kültürünün çok tanrılı inanç sisteminde birçok insanın kabul ettiği sadelik ve çeşitli dini öğeleri de destekleyen bir yapı olan bungalowlar, genellikle tek odalı küçük evlerdir. Ayrıca Hindistan’ın 1 milyarı aşan nüfusu ile dünyanın en büyük 2. ülkesi olması, milyonlarca insanın düşük bir gelir seviyesinde yaşamasına ve bu nedenle de “biraz da mecburiyetten” bu tür sade ve ucuz yapılara yönelmesine neden olmuştur.

Türkiye’de doğal tatil seçeneklerinde giderek daha fazla sunulan bungalow tatiller, ahşaptan yapılan küçük ve sade mekanlarda zaman geçirmek isteyenlere hitap etmektedir. Ahşabın en çok tercih edilen organik malzeme olmasının ötesinde işletme sahipleri için de çok düşük bir maliyet sunması, ülkemiz genelinde birçok küçük işletmenin bu tür bungalow ev seçenekleri sunmasına neden olmuştur. Çoğu insan için “ucuz tatil” demek olan bungalowlar, genellikle küçük de olsa bir verandaya da sahiptir. Ayrıca bungalowların çok küçük olması işletme sahiplerinin dilediği zaman bu ahşap yapıların yerini kolaylıkla değiştirilebilmesine de imkan sağladığından, dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de giderek daha fazla küçük işletme bungalow ev seçeneği sunar hale gelmiştir.

Günlük yaşamın koşuşturmacasından uzaklaşarak doğa ile baş başa bir tatil yapmak isteyenlere sade bir dinlenme alanı sunan bungalow evler, tatilde yalnızca yatmak için kullandığı otel odasına küçük çaplı bir servet ödemek isteyemeyenler için de en uygun seçimdir. Doğal yaşamla iç içe bir tatil yaparak deyim yerindeyse kafa dinlemek isteyenlerin tercih ettiği bungalow tatiller, tatilciye lüksten ziyade temel ihtiyaçların karşılanmasına yönelik bir yaşam alanı sunmayı amaçlar. Bungalow olarak tabir edilen ahşap evlerin bazılarında bir yatak ve küçük bir dolap haricinde başka bir şey bulunmayabilir. Bazı bungalow evlerde duş ve tuvalet dahi bulunmamasına rağmen ülkemizin tatilci profili bu durumu yadırgandığından, günümüzde yapılan bungalow evlerin oldukça büyük bir bölümü tuvalet ve duşu da kapsar şekilde inşa edilmektedir.

Bir Cevap Yazın