Boyalı saçlarınızın rengini C vitamini ile açabilirmisiniz?

saç açmaSaçlarınızı önceki yılın modasına göre koyu bir renge boyattıysanız ve bu renkten sıkıldıysanız ya da yeni moda saçlar daha açık renkteyse, saçlarınızın rengini açmayı düşünebilirsiniz. Hatta moda diye koyu renge boyattığınız saçlarınızda fazla miktarda beyaz saç varsa, ne kadar koyu renge boyatsanız da, bir hafta geçmeden saçlarınızdaki beyazlar ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle saçlarınızda daha açık bir renk tonu kullanmayı isteyebilirsiniz. Bunu yapmak için saçlarınızı daha açık renge boyamanız gerekecek. Fakat bunu yapabilmeniz için, öncelikle saçlarınızdaki koyu renk boyadan kurtulmanız gerekir.

Bunu gerçekleştirmek için saçlarınızda papatya suyu tarzı bitkisel yöntemlerden yararlanamazsınız. Saçlarınızda boya olduğundan, bu rengin açılması için kesinlikle saçlarınıza kimyasal bir işlem yapılması gerekir. Fakat sizlere önereceğimiz bir yöntem sayesinde saçlarınıza kimyasal işlem uygulamaktan kurtulabilirsiniz. Bunun adı C vitamini yardımıyla saçlarınıza dekapaj yapmaktır.

Boyalı saçların rengini açmak için hangi yöntemler uygulanabilir?

  • Oryalle saç açma
  • Peroksit ile saç açma
  • Oksidasyon kremiyle saç açma
  • C vitamini ile saç açma

Kullanılabilecek bu yöntemleri arasında saçlar için en fazla zararlı olanı oryalle saç açılmasıdır. Çünkü bu yöntemde saç açılırken hem oksidasyon kremi kullanılır hem de kuvvetli bir toz kimyasal olan oryal kullanılır. Bu yüzden boyalı saçlarınızı açarken bu yöntemden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Fakat saçlarınızda boya kızıl tonlarında olursa, bu rengin akıtılması için en kuvvetli yol oryal kullanılmasıdır. Bu durumda mutlaka uzmanların direktiflerine uyarak saçlarınızı oryalle açmanız gerekir.

Oksidan krem ve peroksit ise, saçlarınızı açmak için aynı maddeler gibi görünse de, aslında aralarında önemli farklar vardır. Oksidan kremin peroksite nazaran saçlara ve saç derisine daha az zararı olur. Bunların boyalı saçları açmak için kullanılmasında fazla zarar görmemek için, mutlaka tavsiyelere uyulması gerekir. Özellikle peroksit ile saç açılacaksa, peroksitin aktif olması için saç kurutma makinesinden destek almanız gerekir. Fakat çok koyu tondaki saçlar için bunun kullanılmaması tavsiye edilir. Bu tür kimyasal maddelere başvurmadan C vitamini ile boyalı saç renginin açılması saçlarınıza çok daha az zarar verecektir.

C vitamini ile boyalı saç açma nasıl olur?

Bunu uygulayabilmek için ihtiyacınız olan malzemeler;

  • C vitamini tableti
  • Boyalı saçlar için olmayan uygun bir şampuan
  • İngiliz şampuanı
  • 15-20 damla badem yağı, argan yağı, fındık yağı, hindistan yağı gibi saçları besleyecek bir yağ
  • C vitamini ampulü

Boyalı saçlara uygulama

1 tane C vitamini tabletini uygun bir kabın içinde ezin. İçine yarım paket İngiliz karbonatını ilave edin. Karbonat bir bazdır, C vitamini ise asidik bir maddedir. Bu sayede pH dengesini sağlamış oluyorsunuz. Bunların üzerine C vitamini ampulünü kırarak ilave edin. Ardından üstüne şampuanı koyun ve kullanacağınız saç bakım yağını da ilave edin. Bu malzemeleri derin bir kabın içinde iyice karıştırın. Bu sırada malzemeler iyice köpürecek. Daha sonra bunu boya yapar gibi fırça kullanarak saçlarınızın her yerine sürün. Bu arada saçlarınıza masaj yapmayı ihmal etmeyin. Malzemenin tamamını saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Bu şekilde 1 saat kadar bekleyin. Bundan sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu uygulamayı yaptığınızda ilk defasında saçlarınızın renginde fazla bir açılma beklemeyin. Bunu 3-4 gün aralıklı olarak birkaç defa uygulamanız halinde, istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Saçlarınız arzu ettiğiniz renk tonuna geldiğinde, daha açık bir tonda saçlarınızı rahatlıkla boyayabilirsiniz. Bu yöntemle boyalı saçlarınızı açmanız halinde, saçlarınız kimyasal işleme maruz kalmayacak ve zarar görmemiş olacak. Üstelik saçlarınız kullanılan malzemelerle beslenmiş de olacak. Daha sağlıklı saçlara kavuşacaksınız.

Bir Cevap Yazın