Bowlingte topa nasıl falso verilir?

bowlingte falsoBowling, “kulvar” adı verilen oyun alanına atılan top ile kulvar sonunda dizili olan lobutların devrilmesine dayalı bir spordur. Kulvarın sağ ve solundaki “gutter” denen top kanallarına topun düşürülmesi bowling oynayanların başına en sık gelen durumdur. Bu durumdan ileri düzeyde teknik ve deneyim sahibi olan bowling oyuncuları topa falso vererek rahatlıkla kurtulmaktadırlar.

Bowlingte falso, kulvara atılan topun çizdiği kavise verilen addır. Bowlingte kullanılan topların cinsi başarılı falsolu atışlar için önemlidir. Reaktif ve partikül toplar ile poliüretan toplar tercih edilmelidir. Atışta kavisin oluşmasını sağlamak, yani topa falso verebilmek için bowling topuna yerleştirilen parmakların rolü, doğal olarak, çok önemlidir. Başparmak falsonun oluşmasını, diğer parmaklar ise istenilen yönün topa kazandırılmasını sağlarlar.

Bowlingte falsoyu başparmak başlatır. Başparmak top üzerine saat 11 üzerindeymiş gibi yerleştirilir.  Topu bırakırken verilen itmenin güçlü olması için diğer parmaklar ile uygulanan çekme artırılmalıdır. Top bırakılırken bilek sağlam ve hareketsiz olmalıdır. Bileğiniz ile topa falso vermeye kalkmak kötü bir tekniktir. Bundan kaçınılmalı, topa falsoyu parmaklar ile vermeli, bileği bu esnada sabit tutmalısınız.

Her ne kadar belirli bir tekniği olduğundan bahsedilmesi mümkün ise de, bowlingte falso ile hedefe başarılı atışlar gerçekleştirmek oldukça zordur. Bu tekniğin kesinlikle bireyselleştirilmesi, çok fazla pratik ile net bir tekniğin yerleşmesinin sağlanması önemlidir.

Bir Cevap Yazın