Bohça böreği nasıl yapılır?

bohçaBohça böreği tarifini çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Fakat bu lezzetteki bir böreği tüketirken, oldukça keyif alacağınızı bilmelisiniz. Bu börek bazı yörelerde talaş böreği olarak tanımlanır. Böreğin yapımı sırasında iç harcının içinde kıyma kullanabileceğiniz gibi, peynir, ıspanak, patates ve diğer uygun sebzelerin karışımına kadar her türlü malzemeyi kullanabilirsiniz. Fakat tarifimizde vereceğimiz iç harcını hazırlayarak, mutlaka bohça böreğini yapmanızı tavsiye ederiz. Her bir yufkadan dört adet börek çıkmaktadır. Bu yüzden bir adet böreğin oldukça doyurucu olduğu söylenebilir. Bunun dışında hazır yufkayla hazırlanmasına rağmen, böreklerde olan lezzet elde açılan böreklerden geri kalmaz. İsterseniz lafı fazla uzatmadan bizde bohça böreklerini hazırlamaya başlayalım.

Bohça böreği için gerekli olan malzemeler

 • 6 adet yufka ( Bir kilo yufka gelir )
 • 1 paket margarin ( 250 gram )
 • Yarım su bardağı ılık su
 • Böreklerin üstüne sürmek için bir adet yumurta sarısı
 • Böreklerin üstü için susam ve çörek otu

İç malzemeleri

 • 500 gram orta yağlı kıyma
 • 2 adet orta boy kuru soğan
 • 1 adet orta boy havuç
 • 1 adet orta boy patates
 • Yeteri kadar tuz ve karabiber
 • 100 gram bezelye
 • 3 yemek kaşığı sıvı yağ

Bohça böreği yapılışı

Önce böreğin iç harcını hazırlamakla başlayalım. Sizleri en fazla uğraştıracak olan böreğin iç harcını hazırlamak olacaktır. İlk başta havucu yıkayarak, kabuklarını soyun. Havucu küçük küpler şeklinde doğrayın. Patatesi de doğrayarak, havuç gibi aynı şekilde küçük küpler şeklinde doğrayın. Bezelyeyi konserve şeklinde kullanacaksanız, bunu daha önceden haşlamanıza gerek kalmaz. Fakat küp şeklinde doğradığınız patates ve havucu küçük boyda bir tencerenin içinde az su koyarak, içine hafif tuz ilavesi yaparak haşlamaya başlayın. Bu sırada sizde kuru soğanları incecik doğrayın ya da rendenin kalın tarafıyla rendeleyin. Bunları bir tavanın içerisine koyduğunuz sıvı yağla birlikte kavuracaksınız. Ocağınızı orta ateşe açarak, üstünde soğanları şeffaflaşana kadar kavurmaya başlayın. İçerisine kıymayı ilave edip, kıyma suyunu salıp yeniden çekinceye kadar kavurmaya başlayın. Malzemelerin içine en son içine tuzu ve karabiberi ilave edin. Bunu pişince ocaktan alabilirsiniz. Bu sırada havuç ve patates pişip yumuşadıysa ocaktan alın ve bir kevgirin içine süzülmesi için koyun. Suları süzüldüğünde kıymalı harcın içine karıştırın. Bezelye konservesini de bu harcın içine koyun. Şimdi böreğin iç harcının soğuması için kenara kaldırabilirsiniz. Börekleri yaparken, iç harcın iyice soğumuş olması gerekiyor.

Şimdi yufkaları börek yapımı için hazır hale getireceğiz. Önce uygun bir tavanın içerisinde margarini ocakta sadece eritin. Margarinin çok kızmasına izin vermemelisiniz. Daha sonra bunun içine yarım su bardağı ılık suyu ilave edip karıştırın. Yufkaların birisini mutfak tezgahınızın üstüne düzgün bir şekilde açın. Üstünde hiç boş yer kalmayacak şekilde yağlı karışımı üzerine fırçayla sürün. Şimdi yufkanın bir kenarını yufkanın üzerine doğru yarıya kadar kapatın. Bunun ölçüsünü iyi ayarlamanız gerekiyor ki yufkanın karşı tarafını da onun üzerine tam olarak kapatın. Yufkayı katladığınızda her katına yağlı karışımdan sürün. Karşı tarafı üzerine kapattığınızda yine yağlı karışımdan sürün. Yufkanın her arada kalan katında yağlı karışım olsun. Şimdi yufkanın diğer taraflarını da aynı şekilde birbirinin üstüne doğru katlayın ve araların yağlı karışımı sürün. Yufkadan elde edeceğiniz şekil tam bir kare olsun. Kalan yufkaları da aynı şekilde hazırlayın. Yufkaları uygun bir tepsinin içine üst üste yerleştirin. İşiniz bittikten sonra yufkaları buzdolabına koyun. Bunu yapmanızın amacı yufkaların katlarına sürdüğünüz yağlı karışımın iyice donmasını sağlamaktır.

Buzdolabında yaklaşık olarak yarım saat kalacak olan yufkaların arasındaki yağ donar. Bunları dışarıya alıp bohça böreklerini hazırlamaya başlayın. Tezgâhın üstüne katlanmış yufkanın birisini koyun. Kare şeklinde olan yufkayı eşit olarak, dört tane küçük kareye kesin. Her bir parçanın ortasına daha önceden hazırlamış olduğunuz soğuk iç harcından yeterince koyun. Bu sırada fırın tepsisini yağlayın ya da içine yağlı kâğıt açın.  İçerisine harcını koyduğunuz yufka parçasının köşelerini karşılıklı olarak birleştirin. Yani aynı bohça yapar gibi börekleri hazırlayın. Böreği tepsiye yerleştirirken, kapattığınız kısım alt tarafa gelecek. Hiç merak etmeyin börekler bu şekilde açılmaz ve dağılmaz. Tüm yufkaları tamamladığınızda toplam yirmi dört tane börek elde etmiş olacaksınız. Bu sırada fırını 200 dereceye ayarlayıp, ısıtmaya başlayın. Tepsiye koyduğunuz böreklerin üstüne yumurta sarısını fırçayla sürün. Üstlerine biraz susam ve çörek otu serpin. Fırınınız kızdıktan sonra, tepsiyi fırına koyun. Bohça börekleri fırında pişerken aynen açma börekler gibi kabaracak ve üstleri kızaracak. Piştikten sonra fırından böreği çıkarın. Tercihen bohça böreklerinin sıcak olarak tüketilmesini tavsiye ederiz. Ancak börekler soğuk olarak ta tüketilse fena olmaz. Çay saatlerini ve kahvaltıları süsleyecek olan börekleri severek tüketebileceğinizi söyleyelim.

Afiyet olsun.

Bir Cevap Yazın