Boccia nedir, nasıl oynanır?

boccia Boccia, kökeni İtalya’dan gelen bir spor oyunudur. Dünya olimpiyatlarında paralimpik oyunlar adı altında yer alır. Bu sporda amaç, attığınız topu en uygun yere gönderirken rakip oyuncuların atmış olduğu topları saf dışı bırakmaktır.

Boccia oyununda oyuncular iki takıma ayrılır. Oyunun başında, ufak bir top herhangi bir yere atılır. Bu top, oyunda atılan topların yaklaşılması gereken yeri belirler. Örneğin; başlangıç atışını yapacak olan kişi; topu, küçük topa en yakın olan ve küçük topa erişimi zorlaştıran konuma atmaya çalışır. Amacına ulaştığı takdirde hem küçük topun yerini korumuş olur hemde küçük topa yakın bir yere konumlanmış olur. Bu sayede galibiyete giden ilk adımlar atılır. Eğer atılan toplardan biri küçük topa değer ve küçük topun yerini değiştirirse oyunda yaklaşılması gereken yer, küçük topun gittiği yeni yer olur. Bu yüzden önde olan takım küçük topu koruyarak avantajını kaptırmamak ister. Aynı zamanda atılan top, küçük topa değilde kendi takımının veya karşı takımın toplarına değip onları küçük toptan uzaklaştırabilir. Yenilen takımın yapması gereken, yenen takımın toplarına vurarak onları saf dışı bırakmak yada küçük topa yenen takımın toplarından daha fazla yaklaşmaya çalışmaktır. Yenen takım ise bu duruma mahal vermeyerek önde olan toplarını korumaya alabilir veya yeni atışlar deneyerek küçük topa daha da yaklaşmayı deneyebilir.

Yenilen takım avantajı kendi eline geçirene kadar arka arkaya atış yapmak zorundadır. Eğer bu atışlar sonucunda öne geçemez ve tüm toplarını kaybederlerse yenen takım elinde kalan toplarını kullanarak puanını daha da arttırmaya çalışır. Yenen takım, yenilen takımın attığı toplara göre küçük topa daha yakın olan kaç topu varsa o kadar puan alır. Örneğin; yenilen takımın attığı en yakın topun uzaklığı on santimetre olsun. Yenen takımın on santimetreden yakına attığı iki topu varsa direk olarak iki puan alır. Bu sayı herhangi bir sayı olabilir.

Boccia oyununda topu istediğiniz şekilde elinizden çıkartabilir, istediğiniz şekilde atabilirsiniz. Havadan, yerden, falsolu, düz… Bu tamamen sizin stilinize kalmış bir şeydir. Atmanız gereken atış stili duruma göre de değişebilir. Örneğin; küçük topu çevreleyen çok fazla rakip topu varsa yerden atış yaparak topları etrafa dağıtabilirsiniz de yukarıdan atış yaparak direk hedefe inerek rakiplerinizi alt edebilirsiniz de. Bu oyun görüşünüze ve kuvvetli atış stilinize bağlıdır.

İlk oyununuzda topun ağırlığını anlamak için bir kaç oyun öncesi ısınma demesi yapmanız sizin için daha verimli bir oyun olmasını sağlayacaktır. Bunun dışında zeminin kum veya salon olması da oyunun oynanışını değiştirir. Bu gibi durumlarda ısınma yapmanız bir adım önde başlamanızı sağlayacaktır.
Dünyada sevilerek oynanan boccia oyunu son yıllardaki popülaritesini giderek arttırmış, eğlenceli oynanışı ve yaratıcılık ve yetenek isteyen atışlarıyla spor dalları arasında güzel bir ilgi yakalamıştır…

Bir Cevap Yazın